Mám invalidní důchod a musím skončit v zaměstnání. Mám jít na úřad práce?

Otázka:

Dobrý den, byl mi uznán invalidní důchod I. st., PN tedy musím ukončit do měsíce, ale obv. lékař mě nedoporučil pracovat. Mám dva a půl roku do starobního důchodu a pracovat opravdu nemohu. Čeká mě PET CT a další řešení mého zdravotního stavu. Doporučili mi tedy pracovní úřad. Mám rozvázat pracovní poměr? Doporučení nepracovat mám od lékaře až do dořešení dalších vyšetření. Námitku mi doporučili nepodávat, protože nebudu mít nové výsledky vyšetření. Co by jste mi doporučili?

Odpověď:

Mám invalidní důchod a musím skončit v zaměstnání. Mám jít na úřad práce?

V tomto případě se rada, kterou jste obdržela, skutečně jeví jako vhodná. Pokud vám váš zdravotní stav již nedovolí vykonávat vaše zaměstnání, doporučuji vám se po ukončení pracovního poměru přihlásit do evidence úřadu práce. Po dobu 11 měsíců budete z úřadu práce pobírat podporu v nezaměstnanosti a současně budete brát invalidní důchod. Tímto způsobem dosáhnete snížení krácení za předčasný odchod do starobního důchodu.

Do dohody o ukončení pracovního poměru doporučuji uvést, že je pracovní poměr ukončován z důvodu vašeho špatného zdravotního stavu. Pokud úřad práce uzná tento důvod jako „závažný“, budete mít v prvních čtyřech měsících nárok na vyšší podporu než v případě, že by byl pracovní poměr ukončen „bezdůvodně“.