O kolik % by se zvýšil důchod při doplacení roku pojištění?

Otázka:

Dobrý den,
byla jsem informována, že bez jakéhokoliv důvodu si mohu zaplatit 1 rok sociálního pojištění, který se mi bude počítat na důchod. O kolik % by se v tomto případě zvýšil důchod? Děkuji.

Odpověď:

O kolik % by se zvýšil důchod při doplacení roku pojištění?

Odpověď na váš dotaz není tak jednoduchá, jak se vám na první mohlo může zdát. Mimo výdělků v rozhodném období (od roku 1986 do roku předcházejímu roku přiznání důchodu) ovlivňují výpočet důchodu získané celé roky pojištění. Za každý celý rok doby pojištění se počítá 1,5 % výpočtového základu (nikoliv procenta z celého důchodu). Doplácet si jeden rok pojištění zpětně bez znalosti celkové doby pojištění a toho, kdy doplacením získáte celý rok doby pojištění, je hloupost. Když už byste dobrovolné důchodové pojištění doplácela, stačí doplatit pouze dobu tak, abyste získala celý rok doby pojištění.

1,5 % výpočtového základu, které získáte za další celý rok doby pojištění, obecně činí cca 180 až 250 Kč. Pochopitelně to může být více i méně v závislosti na výši předchozích výdělků (vyměřovacích základů). Výši důchodu by doplacení důchodu ovlivnilo i zhodnocením nově získaného vyměřovacího základu (výdělku) v rozhodném období. Vzhledem k tomu, že minimální zaplacené pojištění (1.863 Kč) odpovídá vyměřovacímu základu (zjednodušeně hrubé mzdě) 6.653 Kč, byl by tento vliv zanedbatelný – v řádu desetikorun.