Chtěla bych se zeptat, zda by bylo možno zpětně zaplatit za 2 r. důchodové pojištění?

Otázka:

Dobrý den od 15.6 2022 jsem v předčasném důchodu,rok před ID 1st.
Mám odpracováno 43 let a bylo mi řečeno,že mi schází 2 r, sociálního pojištění,které nemohu doložit.Jsem nar.30.6.1962 a předčasný důchod mi byl vypočten 14850 kč.CHtěla bych se zeptat zda by bylo možno zpětně zaplati za 2 r. důchodové poj.?Ve výpisu důchodového poj. mám i evidenci na ÚP.Nevím zda by se to vyplatilo o jak vysoké navýšení nového výpočtu důchodu by se asi jednalo? děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Chtěla bych se zeptat, zda by bylo možno zpětně zaplatit za 2 r. důchodové pojištění?

V jakém rozsahu je možné doplácet dobrovolné důchodové pojištění, vysvětluji v tomto článku. Z informace, že jste někdy byla na úřadu práce, nedokáži určit, zda a příp. jakou dobu je možné doplatit.

Zda „by se to vyplatilo“, takto „z ničeho“ neurčím. Záleží na tom, jakou dobu by bylo třeba doplatit pro získání dalšího celého roku pojištění (pokud by to vůbec šlo), o kolik by se vám poté zvýšil důchod (bylo by to 1,5 % z výpočtového základu – tento údaj naleznete v rozhodnutí), ale také je podstatné, jako dlouho budete důchod ještě pobírat. Pokud byste musela doplatit např. 30 tisíc korun a důchod by se vám zvýšil o 250 Kč, vyplatí se to? Jinak na situaci budete pohlížet, pokud byste musela doplatit pouze 3 078 Kč (minimum za jeden měsíc). Vždy jde o návratnost.