O kolik se zvýší invalidní důchod při doplacení jednoho roku pojištění?

Otázka:

Dobrý den,
švagrové je 54 let je 6roků v ID III. stupně, z informačního listu důch. zabezepčení jsme zjistili, že nemá započtený rok, kdy byla v evidenci ÚP, nepobírala v té době podporu v nez. a nebyla ani na rekvalifikaci, pouze vedená v evidenci ÚP.
V případě, že by si tento rok zpětně doplatila, což jsme zjistili, že je možné o kolik by se jí asi zvýšil její důchod, pokud je pro to nějaký možný výpočet. V současnosti pobírá 11.700,-.
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

O kolik se zvýší invalidní důchod při doplacení jednoho roku pojištění?

Tento údaj se nedá zjistit z aktuální výše důchodu. Tímto postupem by vaše švagrová získala další celý rok doby pojištění a další vyměřovací základy. Důchod by byl zpětně přepočítán a dovalorizován, ale doplacen pouze ode den doplacení dobrovolného důchodového pojištění (ode dne připsání částky na účet OSSZ). Mohlo by jít o částku okolo 200 Kč.

Nad rámec dotazu vás upozorňuji, že k získání dalšího celého roku pojištění, který výpočet ovlivní velmi pravděpodobně nebude třeba doplácet 12 měsíců dobrovolného důchodového pojištění. Dále nesledujte údaje z informativního osobního listu důchodového pojištění (IOLDP), ale z osobního listu důchodového pojištění, který je součástí rozhodnutí i přiznání důchodu. Na něm zjistíte, které doby byly zhodnoceny.