O 8 dní mi nevyšel celý rok pojištění a evidenci na úřadu práce jsem již ukončila

Otázka:

Dobrý den, požádala jsem o předčasný důchod od 20.12. 2022. Do 19.12. 2022jsem byla evidována na ÚP /19.12. 2022 ukončení/. Rozhodnutí o přiznání důchodu jsem obdržela 22. 12. 2022 a zjistila jsem, že jsem špatně spočítala dobu pojištění a do celého roku mi chybí 8 dní /45 roků a 357 dní/. Jaké mám možnosti dosáhnout na celý rok? Moc děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

O 8 dní mi nevyšel celý rok pojištění a evidenci na úřadu práce jsem již ukončila

Záleží na konkrétním průběhu doby pojištění. Pokud jste v minulosti byla v evidenci úřadu práce delší dobu, které se již při výpočtu důchodu nehodnotí, bylo by možné tuto dobu doplatit pomocí dobrovolného důchodového pojištění. Stačilo by doplatit vámi zmiňovaných 8 dní.

Pokud takovou dobu k dispozici nemáte a byla jste nyní na úřadu práce alespoň dva měsíce, můžete si pomocí dobrovolného důchodového pojištění doplatit tyto dva měsíce (stačilo by i necelé). Evidence na úřadu práce se hodnotí na 80 %, dobrovolné důchodové pojištění na 100 %. Díky doplacení jednoho měsíce tak získáte zhruba 6 dní pojištění navíc (20 % z měsíce). Tímto způsobem také můžete dosáhnout na další celý rok pojištění.