Nový občanský zákoník: Změna u krácení při pobírání více důchodů

Otázka:

Zemřel mi manžel v roce 2008 a tehdy jsem měla 49 let. Bylo mi řečeno, že nemám nárok na část důchodu k mému, až nastoupím v roce 2019. Změnil něco nový občanský zákoník? Díky za odpověď.

Odpověď:

Nový občanský zákoník: Změna u krácení při pobírání více důchodů

Nový občanský zákoník nemá s přiznáváním důchodu ani nárokem na důchod žádnou souvislost. Přiznávání důchodů a nárok na důchod se řídí zák. č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění.

Ve vašem případě budete mít nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu v 55 letech (jestliže již vdovský důchod nepobíráte z jiných zákonných důvodů). Po přiznání starobního důchodu bude nižší z důchodů vyplácen ve výši poloviny procentní výměry.

Otázka doplněna:

Manžel zemřel v lednu 2008, pobírala jsem 1 rok vdovský důchod a na ČSSZ mi bylo řečeno, že nemám nárok ani na část vdovského důchodu ke starobnímu důchodu, protože děti už byly odrostlé a já jsem rozena v červenci 1959. Letos mi bude 55 let. Mohu tety požádat o obnovení vdovského důchodu? Díky za odpověď.

Odpověď doplněna:

V předchozím dotazu jste uvedla, že v době úmrtí manžela vám bylo 49 let. Vám však bylo v době úmrtí manžela 48 let. Na obnovení vdovského důchodu byste měla nárok v případě, že byste do pěti let od zastavení výplaty vdovského důchodu dosáhla 55 let. Toto byste splnila, pokud by váš manžel skutečně zemřel a vám již bylo 49 let (vdovský důchod jste brala jeden rok). Tuto podmínku jste však zhruba o půl roku nesplnila. Nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu vám nevznikne.