Změní mi v 65 letech invalidní důchod na starobní, i když nemám roky na důchod?

Otázka:

Pobírám invalidní důchod 2. stupně od roku 2009, ale z úřadu práce jsem se odregistroval po roce s tím, že mi chybí 1,5 roku ještě být zaregistrován, abych měl nárok na přiznání starobního důchodu od roku 2018.
Práci jsem od té doby nenašel a žiji pouze z invalidního důchodu.
Zajímá mě zda stále platí, že není povinnost být zaměstnán anebo registrován na Úřadu práce podle nového zákoníku při pobírání invalidního důchodu 2. stupně – tehdy byla ze zákona možnost rozhodnout se žít pouze z důchodu.
Zajímá mě také, zda platí stále, že mohu invalidní důchod v 65 letech transformovat na starobní ve stejné výši, přesto, že by mi chybělo oněch 1,5 roku k dosažení důchodu starobního, zda se něco nezměnilo novým zákoníkem.
Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Odpověď:

Změní mi v 65 letech invalidní důchod na starobní, i když nemám roky na důchod?

Důchody neřeší „nový zákoník“ (zřejmě máte na mysli „nový občanský zákoník“), ale zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění.

Být v evidenci úřadu práce nemá povinnost nikdo – netýká se pouze invalidních důchodců, ale kohokoliv. Výhodou v pobírání invalidního důchodu je, že jste státním pojištěncem a je za vás hrazeno zdravotní pojištění. Být v evidenci úřadu práce skutečně nemusíte. Je však třeba počítat s tím, že tato doba se vám jistě nebude hodnotit při případné žádosti o starobní důchod.

K 65. roku věku (příp. později, je-li důchodový věk vyšší) dochází u poživatele invalidního důchodu (jakéhokoliv stupně) k transformaci invalidního důchodu na starobní – jedná se vlastně pouze o přejmenování invalidního důchodu na starobní. U této změny se nezkoumá, zda důchodce splnil podmínku získání potřebné doby pojištění a důchod je vyplácen v dosavadní výši.