Nové přiznání invalidního důchodu po předchozím odejmutí

Otázka:

Dobry den.Od roku 2003 do roku 2013 jsem byl plne invalidni / PID III.st. /.Pak jsem pobiral 6 mesicu podporu.Protoze lekari rozhodli, ze nejsem schopen zadne pracovni cinnosti, byl jsem preveden stale po UP , na hmotnou nouzi, kde jsem dosud.Byl mi se zpetnou platnosti priznan duchod II. stupne od 6/2013, a to do 6/2016.Od 6/2017 mi byl priznan opet duchod III.stupne.Veku 38 let jsem se zpetnou platnosti duchodu nedosahl, takze se me asi bude pocitat 5 let za poslednich 10 let, ale to jsem byl plne invalidni.Nevim z ceho mi budou vypocitavat PID III. stupne a zpetne i ID II.stupne ??? Moc by me zajimalo, jaky asi tak budu mit vysoky duchod ??? Drive jsem pobiral cca 7.000,- korun, ale to uz je moc dlouho, cca 7 let.Moc Vam dekuji za Vasi odpoved i s tim jaky budu mit cca asi vymereny duchod a z ceho se bude vypocitavat.Pokud mi platil pojisteni /nahradni doba/ stat, tak jakou vysi ??? Nerady bych dostal nejake uplne minimum.Jsem s uctou k Vam

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nové přiznání invalidního důchodu po předchozím odejmutí

Jakým způsobem se počítá invalidní důchod v situaci, kdy byl již dříve invalidní důchod pobírán, vysvětluji v tomto článku. V článku se sice píše o výpočtu starobního důchodu, ale stejné principy se použijí i v případě, že byl v minulosti přiznán invalidní důchod, následně odejmut a poté opět přiznán. Výpočet invalidního důchodu pro invaliditu druhého stupně tedy bude proveden z osobního vyměřovacího základu (OVZ), který byl stanoven při předchozím přiznání invalidního důchodu. Tento se přepočítá koeficientem (jak je popsáno v článku výše). Následné zvýšení invalidního důchodu se provede vynásobením procentní výměry důchodu 2x (výpočet je popsán zde).

Pro běžný výpočet je pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně (a dříve plného invalidního důchodu) vyloučenou dobou. Nezhoršuje tedy průměr výdělků získaných v ostatních dobách. Nicméně výpočet popsaný v článku výše (STOP OVZ), vyjde velmi pravděpodobně lépe.

Vidíte, že výpočet je v tomto případě poměrně složitý. Z vámi uvedených údajů se důchod spočítat nedá.