Nezhorší invalidní důchod výpočet starobního důchodu?

Otázka:

Dobrý den. Jsem dlouhodobě v pracovní neschopnosti. Ze zdravotních důvodů budu končit v zaměstnání. Podala jsem si žádost i invalidní důchod a po skončení pracovního poměru se zaeviduji na úřadu práce. Splňuji podmínky pro výplatu dávek. Z jaké částky mi bude za tuto dobu počítán starobní důchod? Mám obavy, aby se mi negativní neovlivnil průměr na výpočet starobního důchodu. Zvažuji jestli nemám raději jít do předčasného důchodu? /o 14 měsíců/ Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Nezhorší invalidní důchod výpočet starobního důchodu?

To, že vám nyní případně bude přiznán invalidní důchod, rozhodně nezhorší výpočet starobního důchodu. Především vám doporučuji k přečtení články:
Jak se počítá úřad práce do důchodu?
Výpočet starobního důchodu při předešlém pobírání invalidního důchodu
Popis výpočtu starobního důchodu.

Doba evidence na úřadu práce je tzv. vyloučenou dobou, která nezhoršuje průměr z ostatních období, ve kterých jste měla výdělky.

Sice jste o sobě neuvedla žádné relevántní údaje, ale obecně je nejlepší následující postup:
Vyčkejte na posouzení zdravotního stavu. Pokud vám bude přiznán první nebo druhý stupeň invalidního důchodu, přihlaste se do evidence úřadu práce. Budete současně pobírat podporu v nezaměstnanosti a invalidní důchod. Přiznat (předčasný) starobní důchod je poté vhodné po vypršení nároku na podporu. Tímto postupem si snížíte krácení za předčasný odchod do důchodu a je dost možné, že součet invalidního důchodu prvního nebo druhého stupně a podpory v nezaměstnanosti bude vyšší, než bude výše starobního důchodu.