Nevím, zda jsem zvolila správné datum k důchodu?

Otázka:

Dobrý den, do řádného důchodu jdu 3. 5. 2021 s tím , že ještě budu pracovat. Již jsem si podala žádost3. 3. 2021 , ale nevím, zda jsemzvolila správné datum k důchodu. Jak mám postupovat,abych zbytečně nepřišla o peníze. Děkuji za radu

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nevím, zda jsem zvolila správné datum k důchodu?

Zhruba u 90 % žádostí o starobní důchod platí, že „správné datum“ přiznání je datum dosažení důchodového věku. Odsouvat datum přiznání by ve vašem případě mělo smysl pouze v případě, že byste v blízké době získala další celý rok doby pojištění, díky kterému byste získala vyšší důchod (čím více celých let pojištění, tím je důchod vyšší). Nyní počkejte na rozhodnutí ČSSZ o přiznání důchodu. Na osobním listu důchodového pojištění, který je součástí rozhodnutí, bude uvedeno, kolik let a dní pojištění pro stanovení výše procentní výměry důchodu jste získala. Pokud by to dávalo smysl, můžete do 30 dnů od obdržení rozhodnutí požádat o změnu data přiznání důchodu – § 86 odst. 4 zákona č. 582/1991 Sb.

Pokud jste nechtěla zbytečně přicházet o peníze, měla jste si do konce roku 2020 požádat o předčasný starobní důchod bez výplaty důchodu (tématu odložené výplaty jsem se věnoval celý podzim 2020). Tím byste si zajistila důchod vyšší o několik set korun oproti situaci, kdy jste si požádala až nyní.