Mám kvůli valorizaci posunout datum přiznání na únor 2020?

Otázka:

Dobrý den pane Maříku
prosím o radu , zda-li jsem udělala správně .
Pobírám I.D. prvního stupně a do starobního důchodu mám odejít 24.12.2019 a také jsem o něj k tomuto datu požádala . Ještě mě však žádné oznámení o starobním důchodu nepřišlo.
Nyní se ke mě dostala informace , že jsem měla k vůli valorizaci odejít až o
2 měsíce později–24.2.2020 abych měla vyšší starobní důchod.
V současné době jsem k 26.12.2019 ukončila registraci a podporu na pracovním úřadě ,kde jsem byla vedena poprvé v životě 12mésíců Odpracovaná léta mám.
Můžete mě prosím odpovědět ,co by pro mě bylo nejlepší?
V případě výhodnějšího nástupu do star.důch.v příštím roce,lze datum odchodu posunout?
A co se stane s částečným invalidním důchodem?Mám ho ‘odhlásit?’Jak?
Jsem ráda,že jsem se o Vás dozvěděla,děkuji Vám za radu a přeji pěkný den.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám kvůli valorizaci posunout datum přiznání na únor 2020?

Valorizují se všechny důchody přiznané (s datem přiznání) před 1. 1. 2020. Posouvat “kvůli valorizaci” datum přiznání starobního důchodu do roku 2020 je tedy hloupost. Srovnání výpočtů roku 2019 a 2020 naleznete v tomto článku. Výpočet v novém roce sice může být o něco lepší, ale s vysokou mírou pravděpodobnosti to nebude o tolik, aby se vyplatilo čekat další dva měsíce. Evidencí na úřadu práce další dobu pojištění po vzniku nároku na starobní důchod získat nemůžete, takže nevím, jakou výhodu byste posunutím data přiznání získala? Datum přiznání důchodu jste dle mého názoru zvolila správně.

Výplatu invalidního důchodu ČSSZ sama zastaví a příp. přeplatek zúčtuje s doplatkem starobního důchodu (nic vracet nebudete, pouze obdržíte doplatek ponížený o přeplacený invalidní důchod).