Nemůže mi lékařská posudková služba říci, že když jsem na úřadu práce, tak mohu pracovat?

Otázka:

Dobrý den,
jsem v pracovní neschopnosti. V průběhu pracovní neschopnosti jsem ukončila pracovní poměr. Podpůrční doba mi bude končit v květnu 2021. Lékař mi sdělil, že podpůrčí dobu v mém případě prodloužit nelze, jelikož můj stav je dlouhodobě beze změny a není předpoklad, že by se v krátké době zlepšil. Obvodní lékař mi doporučil podat žádost o invalidní důchod. V jakém předstihu je vhodné o důchod zažádat? Dále mi lékař uvedl, že po ukončení podpůrčí doby mám jít na úřad práce a čekat na rozhodnutí. Ale pokud se můj stav nezlepší, jak mohu jít na úřad práce a hledat práci? Nemohu zůstat na nemocenské i bez pobírání nemocenské? Nebo je přehlášení na úřad práce při čekání na posouzení ID běžná praxe? Nemůže mne pak lékařská posudková služba říci, že když jsem na úřadu práce, tak mohu pracovat? Případně pokud by lékař trval na ukončení neschopnosti, mohu zůstat doma a platit si zdravotní pojištění jako OBZP.
Prosím, poraďte mi, jak postupovat.
Předem moc děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nemůže mi lékařská posudková služba říci, že když jsem na úřadu práce, tak mohu pracovat?

O invalidní důchod se běžně žádá zhruba dvě až tři měsíce před koncem podpůrčí doby. Pokud tak učiníte, s velkou pravděpodobností nebudete mít problém s tím, že byste na konci podpůrčí doby nevěděla, zda jste uznána invalidní a v jakém stupni, protože už budete posouzená. Pokud budete uznána invalidní, ukončí se dočasná pracovní neschopnost 30. dnem ode dne jednání na LPS, příp. ke konci podpůrčí doby – postup vysvětluji zde.

Pokud byste ke konci podpůrčí doby posouzená nebyla, záleží na ošetřujícím lékaři, zda vás nechá nadále v dočasné pracovní neschopnosti. Pokud by ji ukončila, je opravu vhodné přihlásit se na úřad práce. Především nevíte, zda budete uznána invalidní a i kdyby ano, tak při I. nebo II. stupni byste měla pracovat, nebo být v evidenci ÚP.

Posouzení zdravotního stavu se neprovádí podle toho, zda jste, nebo nejste v evidenci uchazečů o zaměstnání na úřadu práce.

Zdravotní pojištění si po příp. ukončení neschopenky sama hradit můžete, ale je to nesmysl, když můžete být státním pojištěncem (zadarmo).