Otázka:
Dobrý den,
ID I. stupně mi byl v ČR přiznán ke dni 22. 9. 2015. Od 1. 5. 2012 do 7. 11. 2015 jsem byla zaměstnána na Slovensku. Od srpna 2015 do 7. 11. 2015 jsem byla v pracovní neschopnosti a dávky mi byly vypláceny ze SR.
Vyplácení ID mi bylo pozastaveno z důvodu souběhu dávek. Byl postup ČSSZ správný?
Děkuji
Odpověď:
Nemocenská ze zahraničí a přiznání invalidního důchodu
§ 65 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění říká:
Invalidní důchod se nevyplácí po dobu výplaty nemocenského a po dobu poskytování náhrady mzdy, platu nebo odměny nebo sníženého platu nebo snížené odměny anebo služebního příjmu nebo služebního platu (dále jen „náhrada mzdy“) v době dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, pokud den vzniku invalidity spadá do období dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, které jsou důvodem výplaty nemocenského nebo pobírání náhrady mzdy. Pro účely věty první se za výplatu nemocenského považují i dny, po které se nemocenské nevyplácí osobě samostatně výdělečně činné, která je účastna nemocenského pojištění, podle § 23 zákona o nemocenském pojištění v prvním období dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, a dny, po které se nemocenské nevyplácí z důvodu porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce, a za pobírání náhrady mzdy se považují i první 3 dny, po které se náhrada mzdy nevyplácí, a dny, po které se náhrada mzdy neposkytuje z důvodu porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce. Pro účely věty první se za dočasnou pracovní neschopnost nepovažuje dočasná pracovní neschopnost, která se považuje za pokračování předchozí dočasné pracovní neschopnosti, která byla ukončena z důvodu, že pojištěnec byl uznán invalidním pro invaliditu prvního nebo druhého stupně.
V zákoně sice není uvedeno, že by se mělo přihlížet i k pobírání nemocenské ze zahraničí, ale ani zde není uvedeno, že se musí jednat pouze o českou nemocenskou. V rámci zásady rovnosti zacházení s občany EU považuji tento postup za správný.