Nárok na řádný starobní důchod mám 9. 2. 2028 a chci odejít do předčasného důchodu o 2 až 3 roky

Otázka:

Dobrý den, pane Mařík,

mám trošku rozsáhlejší dotaz.
Jsem invalida II.stupně , a pobírám invalidní důchod.
Nárok na řádný starobní důchod mám 9.2.2028. Vzhledem k mým zdravotním problémům a velice malém zájmu zaměstnavatelů o 60-ti leté lidi natož pak o invalidy, jsem uvažoval o předčasném důchodu, ale tak 2-3 roky. Bohužel teď vláda chystá v předčasných důchodech samé nevýhodné změny.
Dočetl jsem se , že bych si mohl podat formulář Uplatnění nároku na dávky důchodového pojištění a zvolit přiznání předčasného důchodu bez výplaty (výpočtová zamítačka), abych si zafixoval stávající podmínky. Výplatu bych si uvolnil až v okamžiku, kdy bych ztratil práci. Mohu jako invalida tento formulář také použít??

Chtěl bych se zeptat, jak to přesně udělat, abych kvůli nějaké drobnosti nepochybyl a pak by mě zajímalo…

– v okamžiku kdyby mi skončil pracovní poměr, mohl bych vyčerpat výplatu podpory v nezaměstnanosti (případně nemocenské dávky) společně s invalidním důchodem a až poté si nechal uvolnit výplatu předčasného důchodu?

– neporadil by jste mi, kde by mi mohli spočítat pro mě nejlepší finanční variantu? ČSSZ bohužel tuto službu není schopna poskytnout.

V této problematice se moc nevyznám. Celý život jsem poctivě pracoval a odváděl nemalý peníze do systému , tak teď bych se nechtěl nechat obrat o víc, než je nutné.

Moc děkuji za Váš čas a odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nárok na řádný starobní důchod mám 9. 2. 2028 a chci odejít do předčasného důchodu o 2 až 3 roky

Nejprve bych vám doporučil přečíst si článek o odložené výplatě předčasného důchodu, abyste se v problematice alespoň trochu zorientoval. Formulář uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění se používá pouze v situaci, kdy už máte (nebo v nejbližší době budete mít) nárok na předčasný starobní důchod a nemůže s vámi být sepsána žádost o tento důchod, příp. ji ještě nechcete sepsat vy. Pokud jste rozhodnutý, formulář uplatnění nároku k ničemu nepotřebujete – prostě na OSSZ sepište žádost o předčasný důchod bez výplaty.

Formulář uplatnění nároku použijte v případě, že nyní žádost nemůžete sepsat, příp. pokud chcete mít ještě šest měsíců na rozmyšlenou.

Situaci s podporu i invalidním důchodem vysvětluji v článku výše.

Nikdo dnes nezná ani výpočet roku 2024, natož pak 2025 nebo 2026, kdy uvažujete o předčasném důchod. S ohledem na plánovaná zhoršení u předčasných důchodů (nevalorizace procentní výměry a vyšší krácení) se nedá předpokládat, že by jiný postup než s odloženou výplatou předčasného důchodu byl výhodnější.

Otázka doplněna:

Dobrý den, pane Mařík,
nejsem schopný se asi plně orientovat v těch informacích.

Když tedy nyní zažádám o předčasný důchod s odloženou výplatou….

1) musím o žádosti informovat nynějšího zaměstnavatele???
2¨)¨ pokud v rámci předčasného důchodu bez výplaty skončí můj pracovní poměr můžu tedy na úřad práce a pobírat podporu v nezaměstnanosti a zároveň nadále pobírat invalidní důchod II.stupně???
3) pokud po skončení výplaty podpory v nezaměstnanosti nebudu chtít uvolnit výplatu předčasného důchodu, mohu nadále brát invalidní důchod a v klidu se rozhodovat ???? Není tam nějaké časové omezení ???
4) pokud budu mít zažádáno o předčasný důchod bez výplaty, je možné při zhoršení zdravotního stavu zažádat o invaliditu III.stupně nebo to nelze???

A ještě jsem se chtěl zeptat, když bych nežádal o předčasný důchod a čekal na řádný starobní, tak tam nějak platí, že starobní důchod nesmí být menší než invalidní důchod. A to se myslí menší než invalidní důchod, který pobírám a nebo by se mi invalidní důchod II. stupně přepočítal na III. stupeň a starobní důchod by nebyl menší než invalidní důchod III.stupně???

Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

1. Zaměstnavatel se o sepsání žádosti o předčasný důchod dozví od OSSZ, protože ta po něm bude požadovat vyplnění Potvrzení zaměstnavatele při podání žádosti o důchod jeho zaměstnance.

2. Ano, můžete se přihlásit na úřad práce, pobírat podporu i invalidní důchod pro invaliditu II. stupně. Krácení předčasné důchod však lze odmazávat pouze výdělečnou činností, tj. evidencí na úřadu práce se vám důchod již nezvýší (neodmažete krácení předčasného důchodu ani nezískáte další dobu pojištění).

3. Kdy si požádáte o uvolnění výplaty důchodu je jen na vás. Vzhledem k tomu, že odmazávat krácení a získávat další dobu pojištění lze pouze výdělečnou činností, není v této situaci nad čím rozmýšlet.

4. Ano, i když budete mít přiznán předčasný důchod bez výplaty, může vám být zvýšen invalidní důchod na III. stupeň. U poživatelů invalidního důchod pro invaliditu III. stupně však zákon postup s odloženou výplatou zapovídá (§ 36 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb.). Opět by tedy nedocházelo k odmazávání krácení a získávání další doby pojištění předčasného důchodu.

Pro účely srovnání výší důchodů při souběhu (§ 58 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb.) se invalidní důchod nijak nepřepočítává. Porovnává se spočítaná výše starobního důchodu s aktuálně vyplácenou výší invalidního důchodu bez ohledu na stupeň invalidity.