Jsem ročník 1964. Má pro mě význam podat uplatnění nároku?

Otázka:

Dobrý den, pane Maříku, jsem narozena 4.101964, mám dvě děti. Starobní důchod mohu mít od 4.12.2028, předčasný podle současných podmínek až 5 let dopředu od 4.10.2024. Chci jít do předčasného starobního důchodu okamžitě jak jen to bude možné (pracuji od 18 let, roky mám) a můj dotaz zní: vláda navrhuje úpravu podmínek předčasného důchodu ne o pět let dříve, ale jen o tři. Má pro mě význam požádat si již nyní o Uplatnění nároku na dávku DP a pak o čerpání předčasného důchodu bez výplaty, s tím že o výplatu bych požádala po splnění podmínky „nejdříve 3 roky“ ? V mém okolí lidé ročník 1963 a 1964 si tuto žádost podávají s tím, že to je výhodné. Nepotřebuji číselné vyjádření, jen hledám jakou to má logiku…zafixuji si tím valorizace, které se dle návrhu snad u předčasných důchodů vyplácet nemají ? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jsem ročník 1964. Má pro mě význam podat uplatnění nároku?

Ne, uplatnění nároku na předčasný důchod vám k ničemu nebude. Nárok na předčasný důchod máte podle současných podmínek až 4. 10. 2024, takže vám může být přiznán až k tomuto datu a za podmínek účinných k tomuto datu. Pokud dojde ke změně právní úpravy (a to pravděpodobně od podzimu 2023 dojde) a vy si k tomuto datu o předčasný důchod požádáte, bude se zjišťovat, zda k tomuto datu podmínky nároku na předčasný důchod splňujete nebo ne. Pokud bude v té době vyžadován vyšší věk, nebude vám předčasný důchod k 60. narozeninám přiznán a žádost bude zamítnuta.

Pokud nárok na předčasný důchod nemáte, nemůžete ho ani uplatňovat. Pokud budou změny v zákoně o důchodovém pojištění od podzimu 2023 schváleny, nemáte šanci se jim vyhnout, protože vám před jejich účinností nemůže být přiznán předčasný důchod (za starých podmínek).

Formulář uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění není kouzelný papír, který by zajišťoval lepší podmínky. Pouze umožňuje zpětné sepsání žádosti o předčasný důchod ke dni uplatnění. K tomuto dni ale samozřejmě musí být splněny podmínky pro jeho přiznání.