Jak dlouho vydržet v předčasném důchodu bez výplaty?

Otázka:

Dobrý den, v květnu 2023 mi bude 60 let. Vzhledem ke svému zdravotnímu stavu zvažuji odejít do předčasného důchodu. Řádný termín mého odchodu do starobního důchodu je 19.1.2028. Kromě mzdy pobírám i invalidní důchod 2.st.. Moje otázky jsou: 1. Pokud bych si zažádala o předčasný důchod bez výplaty budu nadále pobírat invalidní důchod a mzdu?
2. K jakému termínu by pro mě bylo vhodné jít do předčasného důchodu bez výplaty? 3. Jak dlouho vydržet v předčasném důchodu bez výplaty? Podle svého zdravotního stavu a sil? Jsem Vám vděčná za odpovědi.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak dlouho vydržet v předčasném důchodu bez výplaty?

Přečtěte si, prosím, článek o odložené výplatě, kde její princip vysvětluji a odpovídám i na základní otázky, vč. toho, co se stane s vypláceným invalidním důchodem.

Pokud chcete mít předčasný starobní důchod přiznán za současných podmínek, musí datum přiznání důchodu spadat do období, než nové podmínky začnou být účinné. Zatím není nic schváleno, MPSV by chtělo mít účinnost nových změn již od září 2023. Vzhledem k tomu, že máte důchodový věk až v roce 2028, postup s odloženou výplatou rozhodně nemusí být výhodný, protože výpočet roku 2028 může být lepší než výpočet roku 2023 po všech valorizacích.

Pokud budete mít přiznán předčasný důchod bez výplaty, budou se na vás vztahovat podmínky účinné ke dni přiznání důchodu. Kdy bude výplata důchodu uvolněna, již tyto podmínky neovlivní. Z toho vyplývá, že čím déle budete výdělečně činná, tím bude předčasný starobní důchod vyšší. Sama musíte zvážit, do kdy chcete pracovat.