V roce 2025 chci jít o 3 roky do předčasného důchodu. Zvolit odloženou výplatu?

Otázka:

Dobrý den. Vím, že zatím nemáte data na příští rok, natož na další, přesto bych se rád zeptal. Chtěl bych jít do předčasného důchodu bez výplaty od 11.8.2023. Výplatu bych uvolnil k 28.4.2025. Tj. o tři roky dříve. Jen v nejkrajnějším případě by to bylo k 25.10.2025. Vyplatí se mi ještě pořád zamítačka, vzhledem k příštím vyšším výpočtům?
O nějakou stokorunu méně by mi nevadilo. Spíše pokud to neudělá a vzhledem k mému zdraví už nebudu moci odejít např o 4 roky dříve. Znovu podotýkám, rozumím, že zatím nevíte, ale jen takový soukromý odhad jak se zachovat. Mám uplatněný nárok až do listopadu, ale to mi, asi v rozhodování moc nepomůže. Max. se dozvím ten příští rok a to už +- je jasné.
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

V roce 2025 chci jít o 3 roky do předčasného důchodu. Zvolit odloženou výplatu?

Toto je zrovna situace, kdy je těžké něco radit. Nyní to vypadá, že výpočet roku 2024 už bude vycházet lepší, než výpočet roku 2023 (i přes mimořádnou valorizaci 2023). Ve vašem případě, tj. v situaci, kdy chcete začít důchod pobírat v roce 2025, cca tři roky před dosažením důchodového věku, však do hry vstupují ještě právě schvalované změny v předčasných důchodech (zvýšení krácení a nevalorizování procentní výměry).

V této situaci bych si tipnul, že nové (lepší – i když to se nyní bude „zfanatizovaným“ předdůchodovým ročníkům těžko vysvětlovat) výpočty (pro vás rok 2025), „pokryjí“ i zvýšení krácení předčasných důchodů. U předčasného důchodu přiznaného v roce 2025 se vám však další tři roky nebude valorizovat procentní výměra a v tomto, dle mého odhadu, negativa převáží. Myslím si tedy, že výpočet roku 2025 bude stejný nebo lepší než výpočet roku 2023 s odloženou výplatou (i přes vyšší krácení), ale vyšší negativum by přineslo nevalorizování procentní výměry (které se důchodů přiznaných za současných podmínek netýká). Ve vaší situaci bych tedy postup s odloženou výplatou zvolil. Výhodnost takového postupu ale 100% jistá není.