Námitka a invalidní důchod přiznaný do neschopenky

Otázka:

Byl mi přiznán invalidní důchod druhého stupně, ale chtela bych napsat námitku proti rozhodnutí do 30 dnů. Chtěla bych 3 stupen a vyplacení důchodu o 4 měsíce více z důvodu problematického pracovního zařazení.Od 1.února 2019 do31.12.2019 jsem byla na neschopence. Lze i za toto období dožadovat se doplacení důchodu, když nemocenská, kterou jsem pobírala byla 13 tisíc? Bojím se, abych námitku správně zformulovala, a nebyl mi důchod celý odebrán. Moc děkuji za radu a kam se v případě nutnosti obrátit na právníka, který by mi pomohl námitku správně napsat.
Děkuji moc

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Námitka a invalidní důchod přiznaný do neschopenky

Ne, pokud datum vzniku invalidity spadá do období trvání dočasné pracovní neschopnosti, nemůžete mít za toto období vyplacen invalidní důchod – problematiku, vč. zákonných ustanovení, máme vysvětlenu v tomto článku.

Základní informace k uplatnění námitky, naleznete zde. Upřímně, co napíšete do námitky je vcelku “jedno” – důležité je zhodnocení zdravotního stavu, ne subjektivní hodnocení žadatele.

Otázka doplněna:

Dobry den,
rozumim tomu, ze v dobe neschopnosti nelze pobirat invalidni duchod. Ale lze zadat zpetne 5 let pokud zdravotni stav mentalni retardace jako duvod invalidity vznikl jiz pred 5 lety? S tim ze rok neschopenky by samorejme byl vyjmut a nebyl by na nej narok, ale rokz pred tim ano.
Dekuji za odpoved

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Přiznat zpětně invalidní (i jakýkoliv jiný) důchod lze za neomezeně dlouhou dobu. Na pět let je omezen pouze doplatek důchodu. Pokud by datum vzniku invalidity spadalo před trvání dočasné pracovní neschopnosti, neznamenalo by to, že by za toto období nebyl invalidní důchod vůbec vyplacen. Pouze by došlo k pokrácení podpůrčí doby nemocenského na 84 dní (14 dní náhrady mzdy od zaměstnavatele a 70 dní nemocenské). Za zbytek doby by na nemocenském vznikl přeplatek, který by byl zúčtován s doplatkem důchodu.