Jazyková škola, vyloučení ze studia a sirotčí důchod

Otázka:

Dobrý den,

vím že už tu pár podobných dotazů asi bylo vyhledával jsem je, ale budu Vám velmi vděčný pokud můj dotaz zodpovíte ještě více pokud uvedete i nějaké použitelné podložení- fakt.

Je to pro mne důležité.

Pobírám sirotčí důchod a od září studuji pomaturitní studium a k tomu pracuji, je to denní studium anglického jazyka a trvá rok, teď nevím přesně do kdy.

V září jsem musel být necelý měsíc na školení a to i místo školy, k tomu jsem od té doby párkrát chyběl a nemám to nějak potvrzené (omluvené od doktora nebo tak něco), nyní mi někdo řekl že pokud budu mít problém s docházkou – méně procent než škola požaduje budu muset vrátit důchod za celý školní rok.

Nejsem flákač ani nechci obírat stát, snažím se i ve škole a výsledky jsou potěšující.

Nyní ale nevím, zda mám radši studium ukončit nebo ne, ta škola stála hodně peněz, ale to že bych musel vrátit vše, co mi stát zaslal by mne zadlužilo.

Na druhou stranu je to nepodložená informace a proto jsem se obrátil na Vás.

Děkuji Vám za reakci a přeji příjemný den.

Odpověď:

Jazyková škola, vyloučení ze studia a sirotčí důchod

První “pomaturitní” studia jazykové školy se také považuje za soustavnou přípavu na budoucí povolání a jste tedy nezaopatřeným dítětem. ČSSZ se při posuzování nezaopatřenosti řídí potvrzením o studiu vystaveným vaší školou. Podmínky, za jakých můžete studovat a v jakém rozsahu můžete mít absence, než vás ze školy vyloučí, si musíte zjistit na vedení vaší školy. Pokud by k vyloučení ze studia došlo, nevracel byste zpětně důchody za celý rok (protože po danou dobu jste byl student a měl jste na sirotčí důchod nárok), ale nenáležely by vám sirotčí důchody ode dne ukončení studia.