Na zaslaném osobním listu důchodového pojištění mám nesrovnalosti ohledně péče o dítě

Otázka:

Dobrý den,
nyní mi byl přiznán řádný starobní důchod. Na zaslaném osobním listu důchod. pojištění mám nesrovnalosti ohledně péče o dítě.
Dcera se narodila 4.7.1983. Do 3.7. 1987 v době pojištění mi vedou péči o dítě. Já jsem začala pracovat nepřetržitě od 2.1.1986 až do důchodu. Doklad o práci byl na ČSSZ doložen k žádosti o důchod. Chci se zeptat, pokud podám odvolání, jaký to bude mít vliv na přepočet důchodu / zda bude vyšší /.
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Na zaslaném osobním listu důchodového pojištění mám nesrovnalosti ohledně péče o dítě

Péče o dítě do čtyř let věku se stejně jako zaměstnání hodnotí při výpočtu doby pojištění plně (na 100 %). Z hlediska získané doby pojištění je tedy jedno, zda jde o péči o dítě nebo zaměstnání. Rozdíl může způsobit zhodnocení vyloučených dob (péče o dítě) nebo hrubých výdělků ze zaměstnání. Záleží na tom, čemu říkáte „doklad o práci“? Pokud vám nějaká doba zaměstnání v evidenci ČSSZ chyběla, záleží na tom, co bylo došetřeno. Pokud se podařilo prokázat pouze dobu zaměstnání bez zjištění výdělků, je jedno, zda je započtená péče o dítě nebo zaměstnání (obojí je vyloučenou dobou). Pokud byly došetřeny i výdělky, mají být zhodnoceny výdělky a ne vyloučená doba. Pokud byl ale výdělek nízký, může ale dojít i ke snížení důchodu – „z ničeho“ to určit nedokáži.