Dnes jsem od ČSSZ obdržel „Oznámení o výplatě důchodu“. Bude ještě následně zaslané „Rozhodnutí“?

Otázka:

Dobrý den, v lednu 2024 jsem požádal o předčasný starobní důchod a dnes jsem od ČSSZ obdržel „Oznámení o výplatě důchodu“, kde mi ozamují částku důchodu a od kdy ji budou zasílat na účet. Je to již konečné oznámení ČSSZ nebo bude ještě následně zaslané „Rozhodnutí“ s poučením o možnosti podat námitku (změna data přiznání důchodu). Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Dnes jsem od ČSSZ obdržel „Oznámení o výplatě důchodu“. Bude ještě následně zaslané „Rozhodnutí“?

Oznámení o výplatě je pouze informace o vyúčtování doplatku důchodu a jeho splatnosti. Rozhodnutí vám bude zasláno doporučeně do vlastních rukou (obálka s červeným pruhem).

Otázka doplněna:

Dobrý den, obdržel jsem Vaši odpověď ze dne 28. 2. – „Oznámení o výplatě důchodu“. Mám ještě doplňující dotaz. Chci změnit datum přiznání z 30. 9. 2023 na 1. 1. 2024 a zatím jsem ještě neobdržel rozhodnutí a nevím jestli mám o změnu data žádat již nyní nebo počkat až obdržím rozhodnutí. Kdybych žádal nyní ještě před obdržením rozhodnutí – mám požadavek formulovat jako námitku nebo jinak ? Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

O změnu data přiznání důchodu se dá žádat jak v průběhu řízení, tak i do 30 dnů od obdržení rozhodnutí. Nemusíte tedy čekat na rozhodnutí od ČSSZ.

Námitka se obecně podává v situaci, kdy je v rozhodnutí chyba, kterou požadujete opravit. To není tento případ, protože bude (bylo) rozhodnuto, podle vašeho požadavku. Toto je žádost o změnu data přiznání dle § 86 odst. 4 písm. a) zákona č. 582/1991 Sb.