Na informativním listu mi chybí 40 dní. Ovlivní to výpočet starobního důchodu?

Otázka:

Dobrý den,

narodil jsem se 19. 11. 1953 a v r. 1969 jsem ukončil ZŠ. Dnes mi přišel Informativní list důchodového zabezpečení a v něm je psáno, že mám v Přehledu dob neevidovaných chybějících celkem 40 dnů. Znamená to, že pokud nebudu chtít mít krácený starobní důchod, musím si těchto 40 dní napracovat? Nebo to nemá na výši mého budoucího důchodu žádný vliv?

Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Na informativním listu mi chybí 40 dní. Ovlivní to výpočet starobního důchodu?

Výpočet starobního důchodu ovlivňují všechny vyměřovací základy (výdělky) od r. 1986 a získané celé roky pojištění (co to znamená je vysvětleno zde)Chybějících 40 dní doby pojištění může, ale také nemusí ovlivnit výši starobního důchodu.

Pokud by šlo o dobu od r. 1986, chybějící výdělky za 40 dní by měly minimální vliv na výši důchodu (v řádu jednotek korun).

Jak je uvedeno výše, při výpočtu důchodu se hodnotí celé roky doby pojištění. Je tedy jedno, zda máte zhodnoceno 46 let a 100 dní nebo 46 let a 140 dní, vždy se započítá 46 celých let pojištění. Vliv na výši důchodu by však mělo, pokud by vám chybějících 40 dní zajistilo další celý rok doby pojištění. Tomu se však dá předejít vhodným načasováním odchodu do důchodu – např. právě posunutím data přiznání starobního důchodu.

Upozorňuji, že součet dob uvedených na informativním osobním listu důchodového pojištění není to samé, co součet dob pojištění.