Ovlivňují výdělky v době pobírání invalidního důchodu III. stupně starobní důchod?

Otázka:

Dobrý den, pokud člověk má invalidní důchod III. stupně a přitom pracuje, jak to ovlivní jeho starobní důchod? Nejde mi o dobu pojištění, to jste zde již zodpověděli v jiném dotazu. Jde mi o to, zda odvedené důchodové pojištění na základě výše platu také ovlivňuje výši starobního důchodu.
S pozdravem

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Ovlivňují výdělky v době pobírání invalidního důchodu III. stupně starobní důchod?

Výpočet starobního důchodu při předchozím pobírání invalidního důchodu vysvětluji zde. Zaměstnání při současném pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně zvyšuje získanou dobu pojištění (hodnotí se na 100 % namísto 80 %).

Vyměřovací základy (výdělky) získané při tomto souběžném zaměstnání budou při výpočtu důchodu také zhodnoceny, ale ve většině případů mít vliv na výši starobního důchodu nebudou. Starobní důchod při předchozím pobírání invalidního důchodu se počítá dvěma způsoby (vysvětleno v článku výše) a tzv. STOP OVZ výpočet, který počítá s vyměřovacími základy získanými před přiznáním invalidního důchodu, bývá výhodnější. Uvedené vyměřovací základy ovlivňují „klasický výpočet“ starobního důchodu, ale ten většinou vychází nižší a takže se přiznává výše důchodu spočítaný STOP OVZ výpočtem.