Mám částečný invalidní důchod. Kolik dní se počítá do důchodové kalkulačky?

Otázka:

Dobrý den! Od roku 2009 mám částečný invalidní důchod a chtěla bych vědět, kolik dní za 1 rok se počítá do důchodové kalkulačky? Děkuji.

Odpověď:

Mám částečný invalidní důchod. Kolik dní se počítá do důchodové kalkulačky?

Doba pobírání částečného invalidního důchodu (od 1. 1. 2010 invalidního důchodu pro invaliditu prvního nebo druhého stupně) není dobou pojištění a od roku 1996 se částečný invalidní důchod ani nepřipočítává k získaným výdělků (vyměřovacím základům). Ve výpočtu na důchodové kalkulačce se pobírání částečného invalidního důchodu nikterak nepromítne. Pokud jste tedy nebyla jinak sociálně pojištěna (např. ze zaměstnání, omezeně úřadem práce), do důchodové kalkulačky nemůžete zadat ani den.

Vzhledem k tomu, že v případě dřívějšího přiznání invalidního důchodu se starobní důchod počítá způsobem popsaným v této důchodové poradně, nepředpokládám, že byste byla jako laik schopná, sama si důchod spočítat.

Otázka doplněna:

Děkuji za odpověď, ale zapomněla jsem vám napsat, že jsem celé ty roky byla vedena na Úřadu práce. Bude ta odpověď stejná?

Odpověď doplněna:

Jak je již uvedeno výše, evidence se do výpočtu důchodu hodnotí, ale pouze omezeně. Podrobně se této problematice věnujeme v článku úřad práce a důchod.

Do důchodové kalkulačky můžete počítat pouze se dny, které se podle výše odkazovaného článku do výpočtu důchodu hodnotí.