Odchod do řádného důchodu mi vychází až na rok 2028. Jaké mám možnosti řešení s minimalizací krácení důchodu?

Otázka:

Dobrý den, prosím o radu. Jsem žena narozená v roce 1964, odpacováno už mám 40 let. V aktuální práci se cítím velmi vyhořelá a zvažuji výpověď, ale pravděpodobnost nalezení jiné práce je mizivá. Odchod do řádného důchodu mi vychází až na rok 2028. Jaké mám možnosti řešení s minimalizací krácení důchodu? Pomohlo by třeba pracovat až do řádného důchodu jinde, kdyby to bylo pouze brigádně na dpp? Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Odchod do řádného důchodu mi vychází až na rok 2028. Jaké mám možnosti řešení s minimalizací krácení důchodu?

Je třeba si uvědomit, že tyto skutečnosti (tj. to, že nechci / nemohu / nebudu pracovat) mají vliv na výši starobního důchodu a jdou tedy proti požadavku mít vyšší důchod. Pokud tedy chcete mít co nejvyšší důchod, vykonávejte dál činnost, ze které se odvádí sociální pojištění a vydržte to do důchodového věku. Tak budete mít důchod co nejvyšší.

Dohoda o provedení práce při výdělku do 10 000 Kč měsíčně nezakládá účast na sociálním pojištění, takže pro tento účel je vám naprosto k ničemu. Základem je být pojištěná. K tomu vám může pomoci omezeně úřad práce nebo péče o osobu blízkou apod. Nekoukejte ale jen na krácení předčasného důchodu (nebo snížení starobního důchodu), ale také na to, kolik peněz v předstihu obdržíte, pokud budete předčasný důchodu několik let pobírat.