Musí se dát po přiznání invalidního důchodu výpověď?

Otázka:

Dobrý den. Jedna osoba v mém okolí má práci na dobu určitou – do září 2016. Od dubna 2015 je v pracovní neschopnosti kvůli malignímu nádorovému onemocnění. Nyní prodělává chemoterapii – ta by měla končit začátkem září. Pak ještě bude následovat ozařování + pravděpodobně další operace – vše cca do konce roku. Léčbu špatně snáší – výkon většiny denních aktivit je těžce omezen. Prognóza je však dobrá. Ošetřující lékař navrhl žádost na invalidní důchod – prý na přechodnou dobu. Předpokládám, že pokud by dotyčná osoba byla uznána invalidní, musela by ukončit pracovní neschopnost. Ale jak by to bylo se zaměstnáním na dobu určitou? Musela by dát výpověď? A jak by to bylo dál, pokud by se její stav např. po půl roce zlepšil? Děkuji za odpověď a přeji hezký den!

Odpověď:

Musí se dát po přiznání invalidního důchodu výpověď?

V případě přiznání invalidního důchodu v době trvání dočasné pracovní neschopnosti (nemocenské), je třeba ukončit dočasnou pracovní neschopnost 30. dnem ode dne jednání na lékařské posudkové službě, na kterém byl žadatel uznán invalidním. Následujícím dnem se přiznává výplata invalidního důchodu – podrobněji je tento postup popsán zde.

Zaměstnání invalidních důchodců není zákonem nikterak omezeno a přiznání invalidního důchodu není důvodem k ukončení pracovního poměru. Pokud tedy invalidní důchodce zaměstnání zvládne, může pracovat dále.