Plný invalidní důchod a přivýdělek

Otázka:

Dobrý den, zajímalo by mě, zda je možné skloubit plný invalidní důchod a přivýdělek v roce 2015? Plný invalidní důchod pobírám už asi 10 let, ale protože se mi pořád zvyšuje nájem a valorizace důchodů jsou tak nízké, z plného invalidního důchodu už dost dobře nevyžiju. Tahle tíživá situace mě donutila si najít přivýdělek, mám ale docela strach, aby kvůli tomu nesebrali invalidní důchod, protože pak netuším, co bych dělala. Můžete mi prosím poradit, jestli je možné mít přivýdělek při plném invalidním důchodu? Opravdu se toho docela bojím, ale nezbývá mi nic jiného. Pracuji jenom na dvě hodiny denně, čtyři dny v týdnu. Nemůžou mi kvůli práci invalidní důchod vzít? Děkuji a čekám na vaši odpověď.

Odpověď:

Plný invalidní důchod a přivýdělek

Zákon o důchodovém pojištění ani žádný jiný zákonný předpis nezakazuje invalidním důchodcům, ať už pobírají invalidní důchod pro invaliditu prvního nebo druhého stupně (dříve částečný invalidní důchod) nebo dokonce invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně (dříve plný invalidní důchod) pracovat. Pokud si tedy potřebujete k invalidnímu důchodu přivydělat, zákon vám to nezakazuje.

Invalidní důchod však máte přiznaný z důvodu poklesu schopnosti soustavné výdělečné činnosti a na to je třeba pamatovat. Pokud pracujete pouze na dvě hodiny denně po čtyři dny v týdnu, nevidím v takovém přivýdělku žádný problém. Připomínám, že vykonávaná práce by měla odpovídat vašemu zdravotnímu stavu.