Mladý důchodce: Proč má tak nízký invalidní důchod?

Otázka:

Dobrý den, je mi 24 let a byl mi přiznán invalidní důchod prvního stupně ve výši 3.100 Kč. Od 18 let až do teď jsem měl jen 7 měsíců bez sociálního pojištění, jinak jsem celou dobu pracoval s průměrnou hrubou mzdou cca 15.500 Kč. Můj známý má také invalidní důchod prvního stupně, je to 18letý student, který nikdy nepracoval a pobírá vyšší invalidní důchod (cca 4.600 Kč). Je to tak správně? Ptám se, jak je to možné?

Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Mladý důchodce: Proč má tak nízký invalidní důchod?

Podrobně jsem podobnou situaci vysvětloval např. v této odpovědi v důchodové poradně (ale i několikrát předtím). Aby na vás mohl být aplikován výše odkazováný ochranný paragraf, nesmí vám v době od vašich osmnáctých narozenin do data přiznání invalidního důchodu chybět více než jeden rok pojištění.

Doporučuji vám zkontrolovat osobní list důchodového pojištění, který je součástí rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu a ověřit za vám zde nechybí doba pojištění delší než jeden rok.

Jestliže je chybějící doba pojištění skutečně kratší jednoho roku, důchod je počítaný špatně a výše důchodu by měla být zhruba vámi zmiňovaných 4.600 Kč – vzhledem k tomu, že jsem neviděl rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu, berte tuto informaci s rezervou. Pokud mi napíšete další podrobnosti, pochopitelně vám rád poradím a zkontroluji, zde je důchod spočítán správně.