Bechtěrevova nemoc a invalidní důchod

Otázka:

Dobrý den.

Mám dotaz ohledně invalidity 2 stupně.

V roce 2002 mi byl diagnostikován M. Bechtěrev a v roce 2005 jsem požádal o částečný invalidní důchod a na OSSZ jsem bez problémů se svou žádostí uspěl. V roce 2010 mě zařadily do I stupně invalidity. V loňském roce jsem po delších zdravotních problémech a po konzultaci s revmatologem a praktickým lékařem zažádal o přezkoumání zdravotního stavu s žádostí o II stupeň invalidity. Mé zdravotní problémy mě v práci dosti omezují a v loňském roce mě ze zdravotních důvodů přeřadily na jinou práci a tak jsem přišel cca o 5000 Kč měsíčně.Ošetřující lékaři mě proto doporučily zažádat.Na OSSZ v Jičíne jsem se svou žádostí neuspěl s tím, že částečný invalidní důchod mě nahrazuje mzdu, kterou nejsem schopen vydělat a že mam začít pracovat na zkrácený úvazek, za 6 měsíců znova zažádat a bude my vyhověno. Já jsem proti tomuto rozhodnutí podal námitku a s tou jsem opět neuspěl a tak následovala žaloba na ČSSZ. Po přezkoumání mě nakonec přiznaly invaliditu II. stupně a to s platností od 24. 1. 2012.Dnes my přišlo rozhodnutí z ČSSZ a to že je sice přiznána inv. II stupně, ale invalidní důchod my náleží v dosavadní výši což v mém případě nic neřeší.

Tak mi to přijde celé zbytečné a nechápu, proč mě posudkový lékaři o této skutečnosti neinformovali a mám ještě nějakou šanci na finanční vyrovnání?

Děkuji.

Odpověď:

Bechtěrevova choroba a invalidní důchod

Jak jistě tušíte, váš invalidní důchod je vypočítán správně – podrobněji jsem důvod vysvětloval zde.

Úkolem lékaře LPS je posuzovat zdravotní stav, ne řešit finanční situaci žadatelů o důchod. Jedinou možností, jak navýšit vyplácenou invaliditu, je přiznání invalidity třetího stupně. Zda vaše diagnóza (Bechtěrevova choroba) a invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně jdou dohromady, záleží na hodnocení posudkového lékaře.