Je možné si nechat přepočítat invalidní důchod?

Otázka:

Dobrý den, mám částečný invalidní důchod, nyní 1. stupně přibližně 15 let a jeho výše je přibližně o 40% nižší než má člověk, který ho získal nyní a nikdy nepracoval. Jak je to možné a dá se s tím něco dělat? Mohu si ho nechat například přepočítat? Děkuji

Odpověď:

Je možné si nechat přepočítat invalidní důchod?

Občan, který nikdy nepracoval, přesněji nebyl pojištěn, nemá nárok na výplatu invalidního důchodu. Výjimkou jsou pouze mládí invalidé, kteří ani pracovat „nestihli“. U těchto invalidních důchodců vychází v roce 2014 invalidní důchod I. stupně zhruba 4.600 Kč. Opravdu pobíráte  invalidní důchod prvního stupně necelých 2.700 Kč (po odečtení 40 %)?

Invalidní důchody jsou zvyšovány v rámci valorizací, jiný přepočet není možný.

Otázka doplněna:

To nemám tak nízký, ale ten člověk co ho získal teď ho má cca 8.000 Kč.

Ale obecně mi šlo i o to, že mně ho také počítali v mládí z ničeho a teď 15 let pracuji, tak jestli se dá nějak přepočítat. Předpokládám, že kdybych ho dostal teď nově, že by se pro výpočet bral v potaz můj příjem? Nebo se mýlím?

Odpověď doplněna:

Udělal jsem si rychlý propočet, a aby vašemu známému vyšel invalidní důchod prvního stupně 8.000 Kč, musel by mít osobní vyměřovací základ (což je zjednodušeně řečeno průměrný měsíční výdělek) okolo 63.000 Kč. Musel by tedy vydělávat 63.000 Kč měsíčně. Váš známý vám buď lhal nebo si důchod spletl s jinou dávkou.

Ano, v současné době by vám byl invalidní důchod vypočítán z vašich výdělků. Pokud máte již odpracováno 15 let, vstupuje do výpočtu invalidního důchodu § 42 odst. 4 zákona o důchodovém pojištění, který říká, že vám invalidní důchod nesmí vyjít nižší, než podle výpočtu u mladých invalidů, o kterém jsem psal výše. Důchod by vám však musel být odebrán a poté nově přiznán (pokoušet se o něco podobného však rozhodně nedoporučuji).