Nahlásit na důchodové odložení výplaty starobního důchodu?

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz ohledně starobního důchodu.
V květnu 2014 mám nárok na starobní důchod. V zaměstnání můžu pracovat dál do konce roku 2014. Prosím vás o zodpovězení otázky:
– jestli letos v květnu nahlásit na důchodové odložení výplaty důchodu a zažádat o přiznání důchodu v lednu 2015
– do výpočtu důchodu se bude počítat výdělek za celý odpracovaný rok 2014
– bude důchod vyplacen zpětně od května 2014?
Děkuji moc za odpověď a přeji příjemný den.

Odpověď:

Nahlásit na důchodové odložení výplaty starobního důchodu?

Výpočet důchodu pro rok 2015 v současné době ještě není znám. Není proto možné doporučovat odchod do důchodu v roce 2015 namísto roku 2014.

Z dikce vašeho dozadu mám dojem, že si pletete datum uplatnění žádosti o důchod, tj. datum, kdy si o důchod požádáte a datum přiznání důchodu, tj. datum od kdy si o důchod požádáte.

Při výpočtu důchodu se naposledy hodnotí výdělky roku, jenž přechází rok přiznání důchodu. Pokud si o starobní důchod požádáte od května 2014, budou se vám hodnotit naposledy výdělky roku 2013. Není při tom vůbec rozhodující, zda si o důchod od května 2014 požádáte nyní nebo v roce 2015, protože datum přiznání důchodu bude stále v roce 2014.

To samé platí s vámi dotazovanou prací nad nárok. V roce 2015 si můžete požádat o důchod od května 2014 a bude vám zpětně vyplacen, doba nad nárok se vám však poté nebude hodnotit. Pokud byste chtěla hodnotit práci nad nárok, nedostala byste za tuto dobu vyplácený důchod.

Odložení výplaty důchodu nikam hlásit nemusíte – starobní důchod vám nebude přiznán automaticky. Důchod se přiznává na žádost, kterou jednoduše nepodáte.