Otázka:
Dobrý den pane Maříku,
asi sledujete výstupy nové důchodové komise. Ve snaze navýšit důchody ženám měl největší podporu návrh na zavedení fiktivního vyměřovacího základu pro pečující osoby. Pečujícím osobám, kterými jsou v drtivé většině ženy, by se v době péče o dítě měla započítávat místo nuly jiná hodnota – uvažují o minimální mzdě, průměrné mzdě nebo mediánové.
To ale přeci ve většině případů důchody nezvedne. Pečující osoby mají nyní započítanou nulu, ale současně se jedná o vyloučenou dobu, takže to nijak nezhoršuje výpočet důchodu.
To se v té komisi všichni zbláznili?
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Měla by se ženám v době péče o dítě hodnotit např. průměrná mzda místo současné nuly?
Já bych asi nepoužit tento výraz, ale v zásadě, kdy jsem se informaci o jakémsi „fiktivním vyměřovacím základu“ dozvěděl, napadlo mě něco podobného. Ženy mají nižší důchody oproti mužům především ze dvou důvodů:
- Mají nižší důchodový věk, tj. i kratší dobu pojištění. Tato nerovnost se ale pomalu smazává.
- Ženy mají obecně nižší mzdy než muži.
Za nižší důchody žen určitě nemůže doba péče o dítě do čtyř let věku, která (jak správně uvádíte) je vyloučenou dobou a nezhoršuje tak průměrný výdělek z ostatních dob.
Pokud někdo vypustí do světa takovou informaci, je to pouze důkazem toho, že vůbec netuší, jak se důchody počítají a co jejich výši ovlivňuje.