Musí se k žádosti o důchod donést ukončení podpory?

Otázka:

Dobrý den,
můj manžel bude mít v červnu 2019 63 let,stále ještě pracuje.Měl vypočítáno, že 12.12.2019 odejde do starobního důchodu, bohužel došlo k tomu, že mu zaměstnavatel dal k 31.5.2019 výpověď a nyní řešíme co je pro nás nejlepší. Máme syna na střední škole a tak si nemůžeme dovolit být ani jeden měsíc bez přijmu manžela,musím ještě podotknout,že manžel pobírá částečný invalidní důchod.Asi to vyřešíme následovně dva měsíce by byl na podpoře 65%,jeden měsíc na podpoře 50% a během těchto tří měsíců by si zažádal a vyřizoval si předčasný důchod k 1.10.2019.Jen mě zaráží, že na správě sociálního zabezpečení mu sdělili, že mám k vyřízení důchodu donést ukončení podpory,ale v době kdy si bude žádat o předčasný důchod bude manžel právě na podpoře,jak máme toto vyřešit? K vyřízení důchodu nemůže donést ukončení podpory, protože by byl do vyřízení důchodu bez peněz a to si opravdu nemůžeme dovolit. Prosím, jak to tedy je?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Musí se k žádosti o důchod donést ukončení podpory?

Doklad prokazující ukončení pobírání podpory v nezaměstnanosti není třeba k žádosti o předčasný starobní důchod dokládat. Stačí doložit potvrzení o současné evidenci, na kterém bude uvedeno trvání evidence na ÚP i pobírání podpory v nezaměstnanosti “dosud”. Do žádosti o důchod pak váš manžel prohlásí, že ukončí evidenci na ÚP k určitému datu (dni předcházejícímu dni přiznání předčasného důchodu). Pouze na výzvu ČSSZ uvedenou v rozhodnutí o přiznání důchodu je třeba doložit “konečné” potvrzení z ÚP, na kterém už je uvedeno přesné období evidence i pobírání podpory. To se ale děje zcela výjimečně.

Neznám průběh pojištění vašeho manžela, ale ke snížení na jedno krácení u předčasné důchodu v tomto případě dojde už 13. 9. 2019. Pokud by ve zbývajících 17 dnech nezískal další celý rok doby pojištění, je zbytečné čekat až na 1. 10. 2019. Samozřejmě záleží na srovnání výše předčasného důchodu s invalidním + podporou.