Snížili mi invalidní důchod na II. stupeň. Co je pro mě v této situaci výhodné?

Otázka:

Dobrý den, prosím o radu byl jsem v 3 st ID ,který mi sebraly a daly 2 st ID vzhledem ke snížení ID jsem se zaregistroval na ÚP .Co je pro mě v této situaci výhodné? do důchodu starobního můžu jít? zažádat kdy ? Jsem narozen 24.8.1957 a mám 1ditě. Na ÚP mi pořádně nikdo nic neřekl jak postupovat co dělat a čeká mě další operace výhledově cca rok . Poradily odvolání na posudkovou komisi.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Snížili mi invalidní důchod na II. stupeň. Co je pro mě v této situaci výhodné?

Svůj důchodový věk i data vhodná k odchodu do předčasného starobního důchodu si snadno spočítáte na naší kalkulačce důchodového věku. U mužů se počet vychovaných dětí nezohledňuje.

Bez jakýchkoliv znalostí konkrétního případu se těžko radí, ale obecně je nejvhodnější postup v této situaci vybrat podporu v nezaměstnanosti a následně zvážit přiznání předčasného důchodu. Co je “výhodné” není možné dopředu říci, protože jde o dobu návratnosti, kterou jste ochoten akceptovat, jak to vysvětluji zde.

Na úřadu práce vám ani nemohou radit s důchodem, tuto problematiku má v kompetenci okresní správa sociálního zabezpečení.

Informace k případné námitce naleznete zde.