Mám si kvůli námitce nechat vypracovat nějaký vlastní odborný lékařský posudek?

Otázka:

Dobrý den,
následkem pracovního úrazu mám trvale poškozený kolení kloub a další zdravotní komplikace. Moje žádost o invalidní důchod byla zamítnuta, protože dle posudku OSSZ moje pracovní schopnost poklesla pouze o 25%. Já s tímto rozhodnutím nesouhlasím a chci podat námitky. Uvědomuji ji si však, že z právního hlediska je rozhodnutí správné a chybný je posudek, mám si proto nechat vypracovat nejaký vlastní odborný lekařský posudek anebo ČSSZ bude po podání námitek znovu můj zdravotní stav posuzovat i z medicínského hlediska? Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám si kvůli námitce nechat vypracovat nějaký vlastní odborný lékařský posudek?

Pokud podáte námitky proti rozhodnutí nepřiznání invalidního důchodu a z námitek bude vyplývat váš nesouhlas se zhodnocením zdravotního stavu, ČSSZ (přesněji námitkový lékař ČSSZ) váš zdravotní stav znovu posoudí a na jeho základě vydá rozhodnutí o námitce.

Jediný, kdo je ze zákona oprávněn vyhotovovat posudky o invaliditě v rámci námitkového řízení je ČSSZ – § 8 odst. 9 zákona č. 582/1991 Sb. Žádný odborný lékařský posudek se vypracovávat nenechte, neměl by žádný právní význam.