Co dělat, když bude námitka proti rozhodnutí ČSSZ zamítnuta?

Otázka:

Dobrý den, mám osteofyty na krční páteři, které způsobují třes rukou, točení a třes hlavy, nepřetržité bolesti zad. Nemohu sedět, nic zvedat, běhat. 13.10.2015 mi končí nemocenská, tak jsem po dohodě s lékařem požádala o invalidní důchod. Má žádost byla zamítnuta. Rozhodla jsem se poslat námitku, ale co budu dělat, když bude opět zamítnuta??? Mám si nechat lékařský posudek někde jinde? V práci sedět nemohu, bez financí také zůstat nemohu. Děkuji z odpověď.

Odpověď:

Co dělat, když bude námitka proti rozhodnutí ČSSZ zamítnuta?

Pokud vám bude námitka proti rozhodnutí ČSSZ zamítnuta, zřejmě váš zdravotní stav neodpovídá invaliditě a invalidní důchod vám nemůže být přiznán. Bude tak na vás pohlíženo jako na každého jiného občana, který může i nadále pracovat (zdravotní stav posoudit nedokáži, od toho je posudkový lékař). Po skončení podpůrčí doby nemocenské je tedy třeba nastoupit zpět do zaměstnání. Pokud toho nejste schopna, bude zřejmě nejvhodnější dohodnout se na ukončení pracovního poměru se svým zaměstnavatelem a přihlásit se do evidence úřadu práce. Doručením rozhodnutí o námitce je důchodové řízení ukončeno.

Proti rozhodnutí o námitce je dále možno podat žalobu u místně příslušného krajského soudu – jedná se však o mimořádný opravný prostředek. Vyřídit žalobu u soudu je také poměrně časově náročné. Poučení o této možnosti naleznete na konci rozhodnutí o námitce.