Mám se proti rozhodnutí odvolat, nebo počkat do operace?

Otázka:

Vážený pane Mařík.
Již jsem skoro rok na nemocenské ,tak mne můj obvodní lékař doporučil abych si šla zažádat o ID se slovy měla byste dostat 3st.ID. vzhledem k tomu že máte v září/2019 plánovanou operaci zad a rekonvalescence trvá nějaký ten čas. Když jsem šla před posud.komis.bylo mi řečeno že bych měla jít do práce (prý takto pracuje spousta lidí ) a že mi dají 1st.ID ať se připravím na to že jsou to jen 3000kc. Podle komise je mé omezení 35%. Na nemocenské jsem proto ,že mi můj zdravotní stav nedovoluje pracovat. Jsem 43 léta žena která kromě péče o děti (2) celý život pracovala. Mám se proti tomuto rozhodnutí odvolat , nebo počkat do operace a potom si zažádat o zvýšení ID. Předem moc děkuji za odpověď .

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám se proti rozhodnutí odvolat, nebo počkat do operace?

Minimální výše důchodu přiznaného v roce 2019 činí 4.040 Kč, takže 3.000 Kč. Navíc, pokud jste byla dosud “stále” pojištěná, invalidní důchod bude samozřejmě výrazně vyšší.

Zda proti rozhodnutí podáte námitky, je pouze vaše rozhodnutí. Při námitce vám (sice nepravděpodobně ale) hrozí, že vám bude námitkovým lékařem odebrán i první stupeň invalidity. To sice hrozí i při podání žádosti o změnu výše invalidního důchodu, ale tam bude zřejmě rozhodovat stejný posudkový lékař a riziko je tak obecně nižší. I po operaci svůj zdravotní stav zkonzultujte se svým lékařem. Určitě neplatí, že byste po operaci zad měla nárok na vyšší stupeň invalidity.