Je finanční výhodnější žádat o prodloužení nemocenské nebo o invalidní důchod?

Otázka:

Dobrý den jsem na neschopence od 9/2019 a v 1/2020 jsem podstoupila stabilizaci pateře 4šrouby,vystuže a ploténka umělá.Nyní čekám na lázně,do toho mi opět praskl operovaný meniskus takže po lázních s páteří mě čeká operace menisku a po dolečení ještě operace karpálních tunelů levé ruky.Protože v 9/2020 už ale budu mít rok neschopenku mám si v červenci žádat o prodlouženi neschopenky nebo důchod abych mohla ještě absolvovat ty plánované 2operace a diléčení.Co je pro mě lepší nechat si 2 krát prodloužit nemocenskou vždy po 3měsícich,nebo důchod,protože nevim jak by to bylo finančně a taky aby mě nehnali do práce když ještě mě čekají 2operace a vracet se bez nich do práce je blbost,protože při mé práci v automobilce bych to bez operaci bych to v práci nezvladla a musela vych zase na další neschpoenku.Neni lepší si prodloužit o pul roku neschopenku?Dle p.doktorky by to neměl byt problém když mě čekaji ještě operace a pak si když tak zažadat o inv.důchod i kdyby jen 1stupně a vrátit se do prace?Děkuji moc za radu

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je finanční výhodnější žádat o prodloužení nemocenské nebo o invalidní důchod?

Zdravotní stav nelze hodnotit přes internet – důchodová poradna tedy neslouží k hodnocení zdravotního stavu pro přiznání invalidního důchodu. Jediný, kdo je schopen a oprávněn hodnotit, zda zdravotní stav odpovídá invaliditě a jakému stupni je posudkový lékař na OSSZ. Při posuzování invalidity se nehodnotí diagnóza samotná, ale rozsah funkčního postižení při daném onemocnění, tj. posudkový lékař neposuzuje nemoc samu o sobě, ale to, zda a jak omezuje schopnost pracovat.

Buď je zdravotní postižení krátkodobého charakteru a má být vyřešeno dočasnou pracovní neschopností (vč. prodloužení podpůrčí doby nemocenského), nebo jde o dlouhodobě nepříznivý stav, který může odpovídat invaliditě. Nic vám nebrání požádat si jak o prodloužení nemocenského, tak i o invalidní důchod a posudkový lékař rozhodne. Příp., pokud si požádáte jen o jedno – např. o prodloužení nemocenských dávek a zdravotní stav by odpovídal invaliditě, nebude vám podpůrčí doba nemocenské prodloužena a bude vám doporučena žádost o invalidní důchod.

Co pro vás bude finanční výhodnější není posudkově významné a posudkového lékař to nebude zajímat. Důležitý je pouze zdravotní stav.