Je nutné ukončit neschopenku, vrátit se do práce a pak jít žádat o invalidní důchod?

Otázka:

Dobrý den.Nevím jestli tady patří můj dotaz,který se týká mé maminky(51let)
Maminka je rok doma na nemocenské,k 24.5.2016 končí podpůrčí doba.Posudková lékařka usoudila,že pokud je stále v pracovní neschopnosti,nemá nárok na invalidní důchod.Říkala ji,že musí ukončit neschopenku a vrátit se zpátky do práce,i když ji to její zdravotní stav v žádném případě nedovoluje(je po těžké operaci s páteří v okolí míchy),do toho byl zjištěn syndrom karpálních tunelů a zřejmě ji čeká další operace.Děkuji Vám za případnou odpověď a příjemný den.

Na dotaz doplněno:

Dobrý den.To byl dotaz.Mamka jen potřebuje vědět jak je to s nemocenskou a invalidním důchodem.Jestli je opravdu nutnost ukončit neschopenku,vrátit se do práce a pak jít žádat o ID???Podle nového zákonu nesplňuje těch 35%,ale její stav hovoří jasně.Díky

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je nutné ukončit neschopenku, vrátit se do práce a pak jít žádat o invalidní důchod?

Myslím, že vaše maminka posudkovou lékařku zásadně nepochopila. Ta sdělení, že má ukončit neschopenku a vrátit se do zaměstnání jistě nemyslela tak, že jí bude následně (po ukončení dočasné pracovní neschopnosti) uznána invalidita a invalidní důchod. To, zda u žadatele trvá dočasná pracovní neschopnost nemá žádnou souvislost s uznáním invalidity posudkovým lékařem. Podle posudkové lékařky zdravotní stav vaší maminky neodpovídá ani podmínkám pro uznání invalidity I. stupně a podle všeho by již ani neměla trvat dočasná pracovní neschopnost a vaše maminka by se měla vrátit do zaměstnání.

Váš subjektivní dojem může být jistě jiný, ale o tom, zda zdravotní stav odpovídá invaliditě rozhoduje posudkový lékař příslušné OSSZ. Pokud se zhodnocením zdravotního stavu nesouhlasíte, může následně proti rozhodnutí ČSSZ podat námitku. Další možností by bylo na vaší OSSZ požádat o prodloužení nemocenských dávek. Pokud vám ale posudková lékařka řekla to, co řekla, nevidím moc velkou šanci na úspěch.