Žádat o invalidní důchod v době nemoci nebo až po ukončení nemocenské?

Otázka:

Dobrý den pane Mařík,moc prosím o radu.
Jsem ročník 1961, 3 děti. Po vyučení jsem pracovala necelých 21let v čokoládovnách a nyní 10let u mentál.postiž.lidí jako pracovník v soc.službách.
Od1.6.2015 jsem ve 2. měsíční výp.době-nemám patřičné vzdělání.Od 16.7.2015 jsem v PN-pohyb.aparát,gynek.operace,podpůrčí doba mě končila 28.7.2016,prodlouženou podpůrčí dobu z důvodu rehabilitace mám do 28.9.2016.Lékařka mě doporučila požádat o ID.Proto se ptám, mám požádat o ID nyní v měsíci září, nebo ukončit PN a od 29.9.2016 se přihlásit na UP a poté žádat o ID?Bojím se,abych něco nepromeškala a nepoškodila si finančně i zdravotně.Děkuji a přeji hezký den

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Žádat o invalidní důchod v době nemoci nebo až po ukončení nemocenské?

Pokud vám již byly prodlužování nemocenské dávky a prodloužená podpůrčí doba vám končí již ke konci září, určitě bych s žádostí o důchod (doporučila-li vám ji ošetřující lékařka) neváhal a požádal si již nyní. V případě, že vám posudkový lékař stanoví datum vzniku invalidity do doby výplaty nemocenské, výplata invalidního důchodu bude stejně náležet od skončení nemocenských dávek (postup ČSSZ je vysvětlen zde). Vyloženou chybou by nebylo ani požádat až v době evidence na úřadu práce, ale k tomu není důvod.