Mám počkat a zažádat si o předčasný důchod bez výplaty v dubnu 2025 nebo k 30. 9. 2023?

Otázka:

Dobrý den,
můj důchodový věk je 64 let a 8 měsíců (1963 + 1 dítě), v září 2023 jsem podala na ČSSZ formulář Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění, abych si zajistila podmínky platné do konce září 2023. Chtěla bych si požádat o předčasný důchod bez výplaty. Nemohu se ale rozhodnout, zda jsou pro mne lepší původní podmínky, nebo žádost zatím nepodat. V současné době pracuji, ale z organizačních důvodů mě pravděpodobně v tomto měsíci čeká výpověď. Chtěla bych po propuštění využít podpory na úřadu práce (11 měsíců). Mám počkat a zažádat si o předčasný důchod bez výplaty (možná i s výplatou – podle možnosti práce) v dubnu 2025 nebo k 30. 9. 2023? Nejsem si jistá, co by bylo pro mne lepší vzhledem ke krácení a valorizaci. Moc děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám počkat a zažádat si o předčasný důchod bez výplaty v dubnu 2025 nebo k 30. 9. 2023?

Přečtěte si, prosím, základní článek o odložené výplatě, kde vysvětluji základní principy. O odložené výplatě nelze uvažovat stylem – buď si ji dám nyní s datem přiznání v roce 2023 nebo ji využiji v roce 2025. To je úplně špatně a jde o nepochopení principu odložené výplaty. Ta se dělá v situaci, kdy dochází ke zhoršení podmínek a přiznáním předčasného důchodu si „zafixujete“ podmínky staré. Proč uvažovat o přiznání předčasného důchodu bez výplaty v dubnu 2025? V květnu 2025 dojde k nějakému zhoršení podmínek, kterému bude třeba se vyhnout? To asi ne.

Odložená výplata má také svá omezení, které vysvětluji v článku výše – odmazávat krácení předčasného důchodu lze pouze výdělečnou činností. Evidencí na úřadu práce si krácení předčasného důchodu nesnížíte, ani tímto způsobem nezískáte další dobu pojištění. Evidence na úřadu práce má pak smysl využít pouze v případě, že je podpora v nezaměstnanosti vyšší, než by byl vyplácený důchod. Vyšší důchod si tím nezajistíte, ale po dobu pobírání podpory získáte více peněz.

Ve vaší situaci bude při srovnání výpočtů let 2023 a 2024 lepší výpočet důchodu v roce 2023 s odloženou výplatou. Pokud byste chtěla využít evidenci na úřadu práce (např. i v kombinaci s návratem do zaměstnání), tak odložená výplata nemá smysl, ale je možné, že výpočet důchodu v roce 2025 bude lepší, protože si snížíte krácení a získáte další dobu pojištění (navíc předpokládám, že výpočet roku 2025 bude lepší obecně). Na druhou stranu ale se vás ale až do dosažení důchodového věku nebudou týkat valorizace procentní výměry důchodu. Nelze spočítat, co by bylo lepší, protože nikdo nezná výpočet důchodu v roce 2025 ani valorizace do dalších let.

Obecně: Volil bych přiznání důchodu za „starých“ podmínek s výplatou od skončení výdělečné činnosti. Je ale třeba počítat s tím, že takový důchod bude velmi pokrácený a tomu bude odpovídat i jeho výše. To ale platí i o důchodu přiznaném v roce 2025 za nových podmínek.

Otázka doplněna:

Děkuji za odpověď, jestli mohu, ráda bych ještě doplnila svůj dotaz. Článek o odložené výplatě jsem četla ještě před zasláním dotazu. Přečetla jsem na tomto webu toho hodně, ale stejně to všechno úplně nechápu. Do SD mám jít v prosinci 2027 (12.12.), když nevyužiji předčasný důchod bez výplaty k 30. 9. 2023, resp. žádost nepodám, případně vezmu zpět po výpočtu výše tohoto předčasného důchodu (tuším, že bude nízký), a po propuštění z práce (pravděpodobně k 30. 4. 2024) bych byla 11 měsíců na ÚP (mám teď průměrný plat) a následně bych si našla nějaké další zaměstnání nebo DPP a do předčasného důchodu bych šla v prosinci 2025 (tedy 2 roky před ŘD), měla bych výrazně vyšší tento předčasný důchod? I když bez valorizací a s krácením podle nových podmínek, ale s delší dobou pojištění? Ještě jednou moc děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Takové srovnání nelze udělat, protože výpočet roku 2025 není znám, takže lze jen odhadovat. Pokud využijete odloženou výplatu, zůstane vám krácení 18,9 %. Pokud ne a budete mít předčasný důchod přiznán sice podle nových podmínek, ale pokrácený pouze za 8 devadesátidenních období, budete ho mít pokrácen o 12 % (8 x 1,5 %). Navíc výpočet roku 2025 opět předpokládám lepší než výpočet roku 2024. Jen nižší procenta krácení mohou důchod zvýšit klidně o 1500 Kč. Pokud by byl výpočet roku 2025 např. o 500 Kč lepší než výpočet roku 2024, tak máte rozdíl už 2000 Kč. Dále získáte jeden až dva roky pojištění navíc – každý rok je nyní běžně 300 až 400 Kč. Rozdíl to tedy může být poměrně zásadní, ale je třeba také koukat na výši podpory oproti možné výši důchodu. Navíc nárok na podporu budete mít po dobu 11 měsíců a tady porovnávám rozdíl v datech, který činí více než rok a půl.