Můj důchodový věk je v listopadu 2025. Odejít do důchodu bych ale chtěl v listopadu 2024. Udělal jsem správně, že jsem žádal už letos?

Otázka:

Dobrý den, prosím poraďte mi. Podal jsem žádost o předčasný důchod bez výplaty za starých podmínek. Můj důchodový věk je listopad 2025. Odejít do důchodu bych ale chtěl v listopadu 2024. Udělal jsem správně že jsem žádal už letos? Můj vyměřovací základ je 38260kč.Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Můj důchodový věk je v listopadu 2025. Odejít do důchodu bych ale chtěl v listopadu 2024. Udělal jsem správně, že jsem žádal už letos?

Srovnání výpočtů v letech 2023 a 2024 naleznete v tomto článku. Krácení o čtyři devadesátidenní období je zrovna hraniční, kdy oba výpočty vycházení plus minus nastejno. V této konstelaci bych ale postup s odloženou výplatou předčasného důchodu přiznaného v roce 2023 zvolil a to ze dvou důvodu:

  1. Je tu jistě nezanedbatelná šance, že se snížená mimořádná valorizace z června 2023 bude muset po nálezu Ústavního soudu vrátit na svou původní úroveň. To by výhodnost výrazně překlopilo na stranu výpočtu roku 2023.
  2. V lednu 2025 se vám bude zvyšovat procentní výměra předčasného důchodu pouze v případě, že ho budete mít přiznání za „starých“ podmínek. I když moc velkou valorizaci procentní výměry neočekávám, je to další plus pro postup s odloženou výplatou.

V tomto případě vám tedy může přiznání v letošním roce (za starých podmínek) přinést další benefity. I kdyby ne (nález Ústavního soudu by valorizaci nezvýšil, procentní výměra by se od ledna 2025 nezvyšovala), budete na tom zhruba stejně, jako při přiznání v roce 2024.