Jsem narozena v listopadu 1963. V červenci 2023 jsem si podala Uplatnění nároku na důchod. Co je pro mě výhodnější?

Otázka:

Jsem narozena v listopadu 1963 a do řádné penze bych měla odejít v červenci 2027 (2děti). Koncem roku 2019 jsem ovdověla a pobírala jsem vdovský důchod 1 rok.
V konsolidačním balíčku, který je platný od 1.10.2023, by měla být změna ohledně vdovských důchodů. Dříve jsem mohla pobírat vdovský důchod k penzi, pokud bych odešla do penze do 2 let od úmrtí manžela. Nově by to mělo být 5let. Odejít do předčasné penze bych chtěla k 31.12..2025.
Kdy je pro mě nejvhodnější odejít do předčasného důchodu, abych zároveň pobírala i vdovský důchod.
V červenci 2023 jsem si podala Uplatnění nároku na důchod, bez výplaty do 6 měsíců bych to měla potvrdit. Co je pro mě výhodnější?
děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jsem narozena v listopadu 1963. V červenci 2023 jsem si podala Uplatnění nároku na důchod. Co je pro mě výhodnější?

K žádným změnám v nárocích na opětovné přiznání pozůstalostních důchodů nyní nedošlo. Příp. zkrácení doby, do které je třeba splnit zákonem dané podmínky, je plánováno na rok 2025. Nyní ale není vůbec jasné, zda nějaká úprava v tomto směru bude schválená, jaké bude výsledné znění a příp. přechodná ustanovení pro dříve přiznané pozůstalostní důchody.

Přiznání předčasného důchodu nikdy opětovné přiznání vdovského důchodu neovlivňovalo a předpokládám, že tomu tak bude i nadále. Do dvou let od předchozího zániku nároku na vdovský důchod je třeba dosáhnout buď svého důchodového věku nebo věku o čtyři roky nižšího, než je důchodový věk stanovený pro muže stejného data narození (vysvětluji v článku o obnově vdovského důchodu). Přiznáním předčasného důchodu tato data nijak neovlivníte.

Uplatnění nároku na předčasný důchod vám k ničemu nebylo a není. Předčasný důchod vám může být přiznán nejdříve v červenci 2024, tj. za účinnosti nových podmínek. Uplatnění nároku mohlo pomoci lidem, kteří měli nárok na předčasný důchod před účinností změn – muselo by vám být 60 let před 1. 10. 2023. Nemáte tedy na výběr a novým podmínkám se nemůžete vyhnout.