Mám invalidní důchod přiznán trvale, mohu žádat o zvýšení invalidity?

Otázka:

Dobrý den, zeptám se: pokud byl v r. 2007 uznán částečný invalidní důchod trvale, to znamená, že už s tím nikdo nehne?
Od r. 2010 mám 1. stupeň a pokud bych žádala o vyšší stupeň, půjde to? Nebo když to bylo trvale, tak už s tím nikdo nehne? Když mi důchod uznali, bylo mi 24 let a někde jsem se dočetla, že v tomto mladém věku nepřiznávají důchody natrvalo často. U mě ano, je to tak v pořádku? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Mám invalidní důchod přiznán trvale, mohu žádat o zvýšení invalidity?

To, že máte invalidní důchod prvního stupně přiznán trvale neznamená, že byste si nemohla žádat o zvýšení invalidního důchodu. Pokud vám posudkový lékař přiznal invalidního důchod trvale, znamená to, že se domníval, že již nemůže dojít ke zlepšení zdravotního stavu a další jeho kontroly jsou zbytečné. To však neznamená, že nemůže dojít ke zhoršení zdravotního stavu. To, že se u mladých lidí invalidní důchod nepřiznává trvale moc často jste možná četla i na našich stránkách. Přiznání invalidního důchodu trvale (tedy bez kontrol) je pro invalidního důchodce veskrze pozitivní zpráva, protože jim nehrozí odebrání invalidního důchodu (vzhledem k tomu, že se nedělají kontroly).

Podáním žádosti o změnu výše invalidního důchodu (tak zní přesný název) však vyvoláte mimořádnou kontrolu zdravotního stavu, při které vám může být invalidní důchod i odebrán., příp. mohou být stanoveny další kontroly (vše závisí na posudkovém lékaři a jeho zhodnocení zdravotního stavu). S tímto je třeba také počítat.