Invalidní důchod mám přiznaný trvale. Když si požádám o zvýšení, můžou mi ho vzít?

Otázka:

Dobrý den,mám inv.důchod 1. stupně, přiznaný v roce 2005. Od té doby nemám zaměstnání a všichni mi říkají, ať zkusím zažádat o plný důchod, tj. 3. stupeň. Důchod mám přiznaný trvale. Je šance získat z 1. stupně, stupeň 3.? Vím, že mi asi řeknete, že to nemůžete posoudit, jen se ptám, jestli se to stává? A když je jednička přiznaná trvale, při novém posouzení ji nemůžou vzít? Děkuji za informace.

Odpověď:

Invalidní důchod mám přiznaný trvale. Když si požádám o zvýšení, můžou mi ho vzít?

Podáním žádosti o změnu výše invalidního důchodu dojde z vaší strany k vyvolání kontrolní lékařské prohlídky (KLP). V rámci KLP bude nově posuzován váš zdravotní stav a může dojít ke zvýšení invalidního důchodu na II. nebo III. stupeň, ponechání invalidního důchodu I. stupně nebo i k oduznání invalidity a odebrání invalidního důchodu. Takže ano, stává se, že se zvýší invalidní důchod z I. na III. stupeň, ale také se stává, že je I. stupeň odebrán. Na této možnosti nic nemění ani fakt, že jste již uznaná invalidní bez dalších kontrol (trvale).

Při KLP se nově bude určovat i datum případné další kontroly. Může se tedy stát, že vám např. bude ponechána invalidita I. stupně, ale nově bude stanovena další kontrola.