Jak žádat o zvýšení invalidního důchodu?

Otázka:

Dobrý den, mám invalidní důchod 1. stupně, chci požádat o plný invalidní důchod. Je na to přímo nějaký formulář, o co mám žádat? Je možné z 1. stupně přejít hned na 3. stupeň? Jen tak teoreticky, stává se to? Děkuji.

Odpověď:

Jak žádat o zvýšení invalidního důchodu?

Jak žádat o zvýšení invalidního důchodu máme popsáno v článku Žádost o invalidní důchod – pro sepsání žádosti o změnu výše invalidního důchodu (což je přesný název) se dostavte s občanským průkazem na místně příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení. Žádost sepíše pracovník důchodového oddělení a vy si ji pouze podepíšete.

Na to, zda může dojít ke zvýšení invalidního důchodu z prvního na třetí stupeň, jsem vám přeci již odpověď (že to možné je). Proč se dokola ptáte na to samé? Pokud bude váš zdravotní stav třetímu stupni odpovídat, bude vám invalidní důchod navýšen. Stejně tak vám ale může být invalidní důchod zcela odebrán (nebude-li odpovídat žádnému stupni invalidity).

Ano, stává se, že je invalidní důchod navýšen z prvního na třetí stupeň, ale také se stává, že je invalidní důchod odebrán. To, „co se stává“ však nemá žádnou souvislost s posouzením vašeho zdravotního stavu.