Mohu zpětně docílit zhodnocení doby péče o matku, která nebyla posuzovaná?

Otázka:

Dobrý den,
před lety jsem skončil v zaměstnání, neregistroval jsem se na Úřadu práce a v období od 15.8.1996 do 31.3.1997 jsem byl jako OBZP doma, hradil jsem si jen zdravotní pojištění, sociální pojištění jsem si neplatil. Na IOLDP mám toto období jako „dobu neevidovanou“. Mohu si i po letech tuto mezeru doplatit formou dobrovolného důchodového pojištění a má to smysl pro výši důchodu, kam půjdu za pár let?
Pečoval jsem o nemocnou matku, která tehdy měla 57 let a už byla v důchodu. Byla po nehodě špatně pohyblivá. Nikde jsem nic nehlásil, žádný příspěvek jsem nepobíral. Nyní jsem na výpisu IOLDP zjistil, že mi tato doba chybí ve výpisu dob pojištění na důchod, byť samotná doba péče se obecně započítává do doby potřebného pojištění na důchod jako takzvaná náhradní doba pojištění. Mohu ještě dnes nějak dosáhnout zařazení tohoto mého období jako náhradní doby pojištění pro důchod a co je k tomu potřeba? Matka už bohužel nežije.
Moc děkuji za Váš čas a ochotu.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu zpětně docílit zhodnocení doby péče o matku, která nebyla posuzovaná?

Ne, dobrovolné důchodové pojištění lze v tomto případě doplácet pouze jeden rok zpětně. Nelze doplatit dobu, z devadesátých let, kdy jste byl OBZP.

V případě péče záleží na tom, o jaké období se jedná. Pokud by šlo o dobu po roce 2006 (tzv. závislost), tak tato doba zpětně doposoudit nelze. Dobu před rokem 2007 (tzv. bezmocnost) možné doposoudit lze, ale musí být doložena dostatečná zdravotnická dokumentace, které tehdejší zdravotní stav posuzované osoby dokládá. Uvedené je třeba řešit s vaší OSSZ, kde se podá návrh na zahájení řízení o době a rozsahu péče a OSSZ nechá zdravotní stav doposoudit (období před rokem 2007).