Dočetl jsem se, že pro ID se studium započítává do 24 let, ale zároveň dobu studia lze kdykoli doplatit

Otázka:

Dobrý den, jsem aktuálně student vysoké školy (24 let) a pobírám sirotčí důchod. Zároveň jsem OSVČ, což mám jako vedlejší příjem. Nedosahuje však takové výše, abych z něho odváděl sociální pojištění. Vzhledem k životnímu pojištění, které uzavírám a k výši pojistným částkám, bych se rád zeptal, jak je to s případným invalidním důchodem, pokud by mi v budoucnu byl nedej Bože přiznán. Dočetl jsem se, že pro ID se studium započítává do 24 let, ale zároveň dobu studia lze kdykoli doplatit (u starobního důchodu). Platí to však i u ID? Mám tím na mysli, že pokud by se mi cokoli stalo a já neměl odpracovaná léta (budu studovat do 26 let), mohu dobu studia kdykoli doplatit zpětně i u invalidního důchodu? Ptám se právě kvůli optimálnímu nastavení pojistných částek u komerčního životního pojištění. Předem moc děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Dočetl jsem se, že pro ID se studium započítává do 24 let, ale zároveň dobu studia lze kdykoli doplatit

Je třeba rozlišovat, co ovlivňuje nárok na důchod a co jeho výši. Pokud byste se stal např. v 26 letech invalidním, tak potřebujete získat 4 roky pojištění. Tuto podmínku splníte, protože pro tyto účely se za dobu pojištění považuje i doba studia – § 40 odst. 3 zákona č. 155/1995 Sb. Získáno byste tedy měl 6 let (při nepřetržitém studiu od 18 let), tj. více než požadované 4 roky.

Spíše jde o to, jaká by pak byla výše invalidního důchodu, protože pro to, abyste měl nárok na ochranný výpočet invalidního důchodu, vám nesmí chyběl více než rok doby pojištění. Pokud byste se stal invalidním v 26 letech, ale studium by se hodnotilo pouze do 24 let, chyběly by vám pak dva roky pojištění a místo výše zmíněného ochranného výpočtu byste měl důchod přiznán v minimální výši (letos 4 810 Kč). Pak by mělo smysl doplatit dobrovolné důchodové pojištění tak, aby vám chyběl méně než rok pojištění a dosáhl jste na vyšší výpočet (platí pro osoby mladší 28 let).

Dobrovolné důchodové pojištění je prostě dobou pojištění – „vztahuje“ se na všechny důchody.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
moc díky za Vaši odpověď. Jinými slovy tedy říkáte, že do 26 let (doba, dokdy budu minimálně studovat) nemusím teoreticky nic řešit, protože kdyby se něco stalo, ty zbylé dva roky mohu bez problému doplatit a tím by se na mě vztahoval i ten ochranný limit?

Díky za vaši práci!

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Nic nemusíte řešit do 25 let, kdy vám stále bude chybět méně než jeden rok pojištění a tím pádem budete mít nárok na ochranný výpočet. A ani poté není třeba nic dělat. Pouze v případě, že byste se stal invalidním a měl by vám chybět více než rok pojištění, má smysl si pojištění doplatit tak, abyste tuto podmínku splnil. Dobu studia můžete doplatit kdykoliv.