Můžu si dobrovolným důchodovým pojištěním zvýšit vyměřovací základ?

Otázka:

Dobrý den, požádal jsem o invalidní důchod. Dle mého lékaře bych měl mít nárok na plný (třetí stupeň) invalidní důchod. Nárok vznikl někde mezi roky 2016 až 2018, kdy mi bylo 28 – 30 let. Dobu pojištění mám splněnou, protože kromě toho, že jsem studoval 6 let a 8 měsíců po 18 roku života mám pouze dva dny vyloučené doby. Nicméně jsem OSVČ, takže moje vyměřovací základy jsou relativně nízké. Chci se zeptat, zda je možné si doplatit těch 8 měsíců studia dobrovolným pojištěním v relativně vysoké výši, abych si tím zvýšil celkový vyměřovací základ? Nezabrání mi doplacení dobrovolného pojistného doplacení důchodu od data vzniku nároku? Předem děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Můžu si dobrovolným důchodovým pojištěním zvýšit vyměřovací základ?

Ano, dobu studia, která se již nehodnotí (nad 6 let) je možné doplatit pomocí dobrovolného důchodového pojištění – § 6 odst. 1 písm. b) zákona č. 155/1995 Sb. Tuto dobu je možné doplatit zpětně kdykoliv. Osobní vyměřovací základ tímto způsobem zvýšit lze, ale třeba dobře zvážit, zda to má cenu, tj. jakým způsobem se důchod zvýší.

Vyloučená doba s hodnocením doby pojištění pro vznik nároku nebo pro výpočet výše důchodu nijak nesouvisí, ale vyloučené doby budete mít podstatně více. Celých prvních šest let studia po 18. roce věku bude vyloučenou dobou.