Má mít známý invalidní důchod 5700 Kč místo 3000 Kč?

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na možnosti a vysvětlení věty “aby žadateli v době od 18 let do data vzniku nároku na invalidní důchod nechyběl jeden rok doby pojištění nebo více”. Mému známému byla v dobách středoškolských studií diagnostikována depresivní porucha. Byl několikrát dlouhodoběji hospitalizován. Středních škol ze zdravotních důvodů vystřídal několik a SŠ studoval cca do 25 let. Studium však nakonec řádně neukončil. Poté byl veden na UP, kde měl nějakou dobu neschopenku, jelikož nebyl schopen pracovat. V roce 2014 nebo 2015 (mu bylo 26/27 let) mu byl uznána invalidita druhého stupně. Dostal důchod něco přes 3000 Kč. Pokud Váš článek chápu správně, tak by měl mít splněnou potřebnou dobu pojištění (škola + UP) a měl spadat do ochranného výpočtu pro mladé invalidní důchodce a měl mít dejme tomu minimálně 5700 Kč, je tak? Nebo je tam ještě nějaká zapeklitost, kterou jsem přehlédla a je třeba zvážit a doplnit/doložit? Lze se zpětně odvolat? A doplatili by mu rozdíl, pokud měl nárok na vyšší částku? Děkuji mnohokrát za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Má mít známý invalidní důchod 5700 Kč místo 3000 Kč?

Vámi zmiňovanou větu si můžete otočit a vysvětlit tak, že může chybět nejvýše jeden rok pojištění. Pak je při splnění věkové podmínky nárok na ochranný výpočet invalidního důchodu.

Studium se pro splnění této podmínky hodnotí nejvýše v rozsahu prvních šesti let studia po 18. roce věku, doba evidence na úřadu práce omezena není – § 42 odst. 3 zákona č. 155/1995 Sb. Doba pojištění se hodnotí s přesností na dny, takže z vašeho dotazu splnění zákonné podmínky nerozklíčuji. Problém zřejmě bude v kratší době studia, kterou lze hodnotit. Studium je pak možné doplatit pomocí dobrovolného důchodového pojištění (aby byla zmíněná podmínka splněna).

Pokud by ČSSZ udělala ve výpočtu chybu, důchod samozřejmě zpětně doplatí.